#1 Jerzy Małek – czarna owca polskiego jazzu
#1 Jerzy Małek – czarna owca polskiego jazzu
Czym różni się chuchanie od dmuchania? Dlaczego trąbka jest „alfa”? Co to jest „bieg trębacza” i jak nigdy nie dostać w trąbę? Odpowiedzi na te pytania zna tylko Jerzy „Mjuzik” Małek – jazzman, kompozytor, doktor, człowiek orkiestra.
#11 „Lepsi ludzie” – Paweł Soluch
Czy sparaliżowani będą chodzić, niewidomi widzieć, a niesłyszący słyszeć? Właściwie to już nie jest pytanie „czy”, ale „kiedy”. Wielkimi krokami nadchodzi rewolucja technologiczna, która zmieni oblicze medycyny, a przy okazji zmieni też nas. Interfejs mózg-komputer uzbroi ludzi w prawdziwe super moce. W perspektywie kilku dekad podzielimy się na zwykłych i ulepszonych. „Lepsi ludzie” to nowy cykl w naszym podkaście, w którym porozmawiamy o przyszłości homo sapiens i zastanowimy się przed jakimi etycznymi wyzwaniami staniemy w nadchodzących latach. Naszym pierwszym gościem jest neuropsycholog i neuronawigator, naukowiec i biznesmen – Paweł Soluch, twórca firmy Neuro Device, pracującej nad urządzeniem wspomagającym rehabilitację zaburzeń mowy, z wykorzystaniem interfejsu mózg-komputer.
#010 „Perły i Petardy” – Jan Błachowicz
Kiedy mistrz UFC dostał największy łomot? Jak prawidłowo wykonać skok ze skoczni narciarskiej przy pomocy pontonu? Za co dostawało się na treningach deską po dupie? A także ile bierze na klatę i kto Legendarnej Polskiej Sile podwędził ksywkę „Blacha”? Sześć lat temu na te i wiele innych pytań odpowiedział nam Jan Błachowicz – wtedy jeszcze świeży zawodnik Ultimate Fighting Championship, dziś mistrz największej i najlepszej organizacji MMA na świecie. Wywiad ukazał się w „Playboyu”, w kwietniu 2015 roku.
#015 „Perły i Petardy” – Tomasz Knapik
Był jak domownik, jak przyjaciel i jak mentor. Wierzcie lub nie, Tomasz Knapik był ważną częścią życia Wywiadowców. Aż dziw, że zrobiliśmy tylko dwie spisane w wywiad rozmowy. Zawsze wiedzieliśmy, że z tych rozmów mogła powstać książka. Nie zdążyliśmy. Bardzo żal. Bardzo będzie nam Tomka brakowało. Serce pęka. Tomasz Knapik na zawsze pozostanie legendą, jedynym polskim lektorem, który wyrósł ponad swoją branżę. Przypominamy wywiad z Tomkiem, który ukazał się w „Przekroju” w 2013 roku.
#49 Józef Wancer – Wiek niewinności – „Bankowiec z Bielawy”
Urodził się w Komi, lecz sowieckiego gułagu nie pamięta. Pierwsze wspomnienia ma z Ukrainy, ale wychował się na Dolnym Śląsku i w Warszawie. Prawda o tragicznych losach rodziny docierała do niego powoli. Podobnie jak prawda o radzieckich towarzyszach i wujaszku Stalinie. W czerwonym harcerstwie Jacek Kuroń wpoił mu kult pracy i poszanowanie wolności osobistej. W pogoni za nią – jeszcze jako nastolatek – wyjechał do Ameryki. Do Polski wrócił dopiero, kiedy i ona odzyskała wolność. O swoim wieku niewinności i życiu przyszłością opowiada Józef Wancer – nestor polskiej bankowości, honorowy przewodniczący rady nadzorczej BNP Paribas i członek rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
#64 Bartosz Gajda – „Kasztanowy bąk stand-upera”
Bartosz Gajda opowiada o kabareciarzach vel kasztanach, snobujących się stand-uperach, tajemniczym Toolu, kolarstwie i supportowaniu na wpół roznegliżowanych tancerek na statkach wycieczkowych.
#79 Jacek Gmoch – „Sztuczna inteligencja już teraz zmienia futbol”
Jacek Gmoch, czyli „Najlepszy trener na świecie” opowiada o ewolucji futbolu i łumaczy w jaki sposób algorytmy sztucznej inteligencji pomagają współczesnym trenerom prowadzić drużyny. Pan Jacek podsumowuje także występ polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej oraz daje swoje przewidywania na dalszą fazę tych rozgrywek. Posłuchajcie, a dowiecie się, czy EURO2024 wygrają specjaliści od „pikum-pakum” :-)
#2 Patrick Ney – przyszły Prezydent
Co to jest odporność stadna i jak silne jest brytyjskie stado? Dlaczego Anglicy nie obchodzą imienin, a co gorsza nie dają sobie prezentów na urodziny? Na te i inne pytania odpowiada człowiek z ambicjami – Patrick Ney – Anglik, który pokochał Polskę i wkrótce będzie jednym z nas.
#12 Maciej Łubieński – „Hrabia nie przeprasza”
O co naprawdę chodziło Wandzie, która nie chciała Niemca? Dlaczego Ministerstwo Cyfryzacji stoi na Łubieńszczyźnie? Czy wypada dokonać coming-out’u przodka? A także jak nie pójść w ślady swojego imiennika prymasa interrexa? O tym wszystkim dowiecie się z naszej rozmowy z Maciejem Łubieńskim, autorem książki „Portret rodziny z czasów wielkości”.
#34 Jan „Yanek43” Świtała – „Je..nięcie prądem”
Dlaczego w sile wieku przestał pracować jako czynny ratownik medyczny? Kiedy i czy w ogóle skończy się kryzys opieki zdrowia w Polsce? Ile osób z jego otoczenia nie wierzyło w koronawirusa? A także mniej na serio – dlaczego nasz gość nosi nietuzinkową bieliznę? Czy przebiera w propozycjach matrymonialnych? Jak często dostaje groźby karalne i bywa Talibem? Co łączy Iran z ratownictwem medycznym? I jak to jest być „pandemicznym celebrytą”? Na nasze pytania odpowiada – Jan „Yanek43” Świtała.
#50 Piotr Borowski – Wiek niewinności – „Mr. Mostafa z Pragi Północ”
Wychowując się w libijskim Bengazi, dzieciństwo spędzał na plaży, skąpany w słońcu. Okrucieństwa dyktatury Kadafiego widywał tylko w telewizji. Choć jest synem Polki i Irakijczyka nie mówi po arabsku, ale za to płynnie posługuje się włoskim. Po przyjeździe do Polski wylądował na warszawskiej Pradze-Północ, gdzie trochę łobuzował i słuchał punk rocka. O swoim wieku niewinności i tęsknocie za gorącymi powiewami wiatru Ghibli opowiada aktor Piotr Kamal Borowski.
#65 Karol Paciorek – „Wajda polskiego YouTube’a”
Karol Paciorek miał mówić o imponderabiliach, ale… wyszło jak zwykle. Sex, polityka, alkohol, narcyzm, niemieckie filmy na VHS i oczywiście rojenia o wielkości. A może wystarczyło nie zagadywać gościa i ta rozmowa miałaby jednak intelektualny charakter? Cóż, może następnym razem pójdzie nam lepiej. Ciąg dalszy ma bowiem nastąpić…
#80 Tomasz Raczek – „Stanowski, Playboy i cancel culture”
Tomasz Raczek opowiada o wolności twórczej, którą cieszy się w Kanale Zero. Mówi także o hejcie, który spotkał go we własnym środowisku, kiedy zdecydował się na współpracę z Krzysztofem Stanowskim. Z tej rozmowy dowiecie się także, dlaczego telewizja przegrywa z YouTube’em i gdzie dzisiaj pracują najbardziej twórczy ludzie w mediach. Oczywiście nie zabraknie również wspomnień o anarchiście Zygmuncie Kałużyńskim.
#01 „Perły i Petardy” – Jacek Borcuch
Kto spalił stodołę w Lany Poniedziałek? Jak podrabia się paszporty żyletką i nieporadnie kradnie samochody? Co dziś słychać u powabnej sąsiadki i dlaczego terkot projektora ma erotyczny podtekst? A wreszcie – jak zarabia się pieniądze za nic? Na te pytania odpowiedzi udziela reżyser, aktor, śpiewak operowy – Jacek Borcuch. (Playboy nr 11, 2011 rok)
#13 „Lepsi ludzie” – Paweł Golik
Dzieci ulepszone genetycznie? Żołnierze odporni na promieniowanie? Leki dedykowane jednej osobie? Koniec wielu nieuleczalnych chorób genetycznych? Czy raczej koniec epoki homo sapiens? Jakie nadzieje i zagrożenia czekają nas w związku z nową, rewolucyjną metoda edycji genów CRISPR/Cas9? W kolejnym odcinku z serii „Lepsi ludzie” na nasze pytania o zdobycze inżynierii genetycznej odpowiada prof. dr hab. Paweł Golik, kierujący Instytutem Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii na Uniwersytecie Warszawskim.
#25 Rafał Jemielita – część 1 – „Uturbiony”
Dlaczego samochód bywa przedłużeniem penisa? Ile można przygrzać w Daewoo Tico, a ile w Polonezie Caro? Gdzie zniknął pies, towarzyszący Albertowi Camus, gdy ten zginął w wypadku? Dlaczego generała Pattona zabiła niska prędkość i czy za jego śmiercią stoją Sowieci? Odpowiedzi na te pytania zna tylko Rafał Jemielita, autor książki „Crash historie, czyli wypadki zmieniają świat”, prywatnie nasz dobry kolega, wielbiciel Depeche Mode, muzyki klasycznej, historii Warszawy i… niewypałów.
#35 Agnieszka Sorycz – „Dziady, wiedźmy, kręgi i księgi”
Jak pisało się „Północny Sabat” i kiedy powstanie film na jego podstawie? Dlaczego miks fantastyki miejskiej i mitologii słowiańskiej jest ciekawy? Czy nasza bohaterka bywa wiedźmą i kim była w poprzednich wcieleniach? A także co wspólnego mają Dziady i Halloween? Oraz czym różni się czarodziejstwo od czarostwa? Na nasze pytania odpowiada – czasem nas zaklinając – pisarka, Agnieszka Sorycz.
Rozmowy na dachu
Nasze rozmowy płyną wbrew mainstreamowym trendom. Zapraszamy gości nie według klucza popularności, ale klucza ciekawości. Odkrywamy nowe tematy i penetrujemy mało znane terytoria.
#66 Michał Lubina – „Hedonizm i mizantropia chińskiego imperium”
Spotkaliśmy się z prof. Michałem Lubiną, aby podyskutować o chińskim obwarzanku, ale rozmowa jak zwykle zeszła na manowce. Było więc o pięknym życiu naukowca, III wojnie światowej z perspektywy tajwańskich kuglarzy, przereklamowanej rosyjskiej duszy i wpływie Czyngis-chana na amerykańską konstytucję. Jeśli zaś chodzi o światową geopolitykę, to rzecz jasna nie obyło się bez poruszenia znajdującego szeroki rozgłos tematu wiszącego na włosku doktoratu ;-) Na deser oceniliśmy szanse w starciu amerykańskiego Tysona, który wali w pysk oraz chińskiego Bruce’a Lee, który sypie piaskiem po oczach. Pytanie czy Konfucjusz byłby z nas dumny, pozostawiamy otwartym.
#81 Tomasz Majewski – „Wracamy do pięknych Igrzysk”
Tomasz Majewski, kulomiot, dwukrotny mistrz olimpijski i szef polskiej misji olimpijskiej w Paryżu mówi o medalowych szansach naszych zawodników na Igrzyskach. Tłumaczy dlaczego Iga Świątek nie mieszka w wiosce olimpijskiej i czemu to bardzo dobry pomysł. Z tej rozmowy dowiecie się także czy ma kto zastąpić starzejące się polskie złote pokolenie lekkoatletów oraz
jak się śpi na kartonowych łóżkach.
#02 „Perły i Petardy” – Wojciech Mann
Kto w dzieciństwie śpiewał w Gawędzie, a w młodości zawitał do Klubu Playboya? I kto harce z króliczkami zakończył na policyjnym posterunku? Tusiek? Tuniek? Maniek? Czy Mani? Obstawiamy, że to Wojciech Mann we własnej osobie. Człowiek, który miał w zwyczaju wyrzucać czarne płyty przez okno. (Playboy nr 2, rok 2013)
#14 Piotr Pytlakowski – „Dobić bestię”
Dlaczego Zygfryd Kapela całe życie uciekał z Polski? Czy losy Niemców, Kaszubów, Ślązaków i Mazurów, którzy po II wojnie światowej znaleźli się w granicach nowej Polski, to jest „niewygodna” historia? Czy kobiety i dzieci musiały cierpieć, bo się „im należało” za ich niemieckość? O tym wszystkim i nie tylko dowiecie się z rozmowy z naszym „ojcem chrzestnym” – pisarzem i dziennikarzem „Polityki”, Piotrem Pytlakowskim, autorem przejmującej książki „Ich matki, nasi ojcowie”.
#25 Rafał Jemielita – część 2 – „Uturbiony”
Dlaczego samochód bywa przedłużeniem penisa? Ile można przygrzać w Daewoo Tico, a ile w Polonezie Caro? Gdzie zniknął pies, towarzyszący Albertowi Camus, gdy ten zginął w wypadku? Dlaczego generała Pattona zabiła niska prędkość i czy za jego śmiercią stoją Sowieci? Odpowiedzi na te pytania zna tylko Rafał Jemielita, autor książki „Crash historie, czyli wypadki zmieniają świat”, prywatnie nasz dobry kolega, wielbiciel Depeche Mode, muzyki klasycznej, historii Warszawy i… niewypałów.
#36 Artur Nowak – „Rozmowa feministyczna”
Dlaczego kościół boi się kobiet? Czy to one obalą tę instytucję? A jeśli tak, to kiedy? Na czym polega niejednoznaczność Karola Wojtyły i co robił w jego towarzystwie Stanisław Dziwisz? Czy pedofile w kościele w końcu będą rozliczeni? Jak trudno ogarniać się, wychodząc z nałogów? Ile pieniędzy wydaje się na używki? Na nasze pytania odpowiada Artur Nowak – prawnik, publicysta i pisarz, współautor książek „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim kościele” (ze Stanisławem Obirkiem) i „Ogarnij się. czyli jak wychodziliśmy z szamba” (z Markiem Sekielskim).
#51 Yvette Żółtowska-Darska – „Nie ma wiernego piłkarza…”
Dlaczego tata Messiego ma dużą klasę, a siostra Ronaldo niesamowitą historię do opowiedzenia? Czy to prawda, że tylko Ibra potulnie wyczekuje żony? A także jakim kluczem dobiera się bohaterów do książek dla dzieci? I dlaczego Nergal nie łapie się do 40. wspaniałych? Odpowiedzi na te pytania daje autorka bestsellerów – Yvette Żółtowska-Darska. Aha… z tego podcastu dowiecie się również dlaczego jest tak mało komentatorek sportowych.
#67 Maciej Korowaj – „Rosja-Ukraina: wola, adaptacja, pokój”
Ppłk Maciej Korowaj, były oficer wywiadu wojskowego podsumowuje wydarzenia 2023 roku i dzieli się swoimi prognozami na 2024. Przewiduje, że na Ukrainie może dojść do koreanizacji konfliktu, a Kijów przybliży swoją akcesję do Unii Europejskiej. Ukrainie nie uda się jednak zostać członkiem NATO. Rosja z kolei wykorzysta przerwę w walkach na odbudowanie sił i być może w następnej kolejności wykorzysta je przeciwko państwom bałtyckim.
#82 Paulina Mikuła – „Ogarniam na chillku”
Paulina Mikuła, która na kanale YouTube „Mówiąc inaczej” propaguje poprawną polszczyznę, opowiada nam o sile polskich wulgaryzmów, wojnie o feminatywy i wielkiej burzy na temat zdychających, tudzież umierających psów. Dlaczego język polski dzieli Polaków prawie tak silnie jak polityka? Czy można i czy warto się przed tym bronić? Uwaga! Z tej rozmowy dowiecie się także jak poprawnie odpowiadać na pytanie „Czy chcesz ze mną chodzić?”. Będzie też wzmianka o karierze początkującej śpiewaczki oraz hejcie przekraczającym wszelkie granice.
#3 Wojciech Mann – Kanał Gruba Rura
Jak trudno odchodzi się z Trójki i czy łatwo zdobyć uwagę odbiorców w internecie? Kto wymyślił Grubą Rurę i dlaczego firma Czapex zrezygnowała z jej sponsoringu? A także jakie plany nasz bohater wiąże z pewnym stołkiem? Na te i inne pytania odpowiada jeden, jedyny, niepowtarzalny – Wojciech Mann.
#07 „Perły i Petardy” – Wojciech Pszoniak
Było zimno, nawet bardzo zimno. Spotkaliśmy się w mieszkaniu naczelnego „Playboya” Marcina Mellera, rozgrzewając się gruzińskimi potrawami i amerykańskimi trunkami. To był nasz pierwszy raz z Panem Wojciechem. Potem spotykaliśmy się tu i ówdzie, ale jednak pierwszy raz to pierwszy raz. Przepytywaliśmy Go z Marcinem przez cztery godziny, w trakcie których nasz bohater od czasu do czasu wyskakiwał zza stołu, by pokazać jak grał, gdzie był i w jaki sposób biegał. Recytował też poezję i śpiewał po francusku. Ale przede wszystkim pięknie opowiadał. O swojej sąsiadce Carli Bruni, o nieudanym samobójstwie, wypluwaniu płuc i służbie w wojsku w wieku 13 lat. Pokazywał nam, jak się gra na oboju, parodiował Andrzeja Wajdę i „wyrywał” świńskie polędwiczki jednym pociągnięciem. Nikt nam nie zabierze tych pierwszych czterech godzin z wielkim Mistrzem. Moglibyśmy tak cały czas, ale już się niestety nie uda.
#011 „Perły i Petardy” – Krzysztof Krawczyk
Spotkania z Krzysztofem Krawczykiem nie da się zapomnieć. Mistrz okazał się największym rock’n’rollowcem, z jakim kiedykolwiek mieliśmy okazję rozmawiać. To na pewno jeden z najweselszych wywiadów, jaki popełniliśmy. A to co finalnie znalazło się na łamach „Playboya”, jest jedynie namiastką tego co zdarzyło się tamtego pamiętnego popołudnia. Nie możemy pisać o wszystkim, ale do dziś stosujemy sposób Krawca na wieczną męską młodość, o którym opowiedział nam na boku, w sekrecie przed małżonką. Pani Ewa nie pozostała dłużna i także uraczyła nas kilkoma sekretami oraz słynnymi we wtajemniczonych kręgach „gazującymi” ogórkami. Prawdziwa bomba! A jak przekonywał gospodarz – nawet seksbomba. Panie Krzysztofie ciężko uwierzyć, że się już nigdy nie spotkamy. Tęsknimy i mamy nadzieję, że spełniło się Pana marzenie z końcówki rozmowy. Amen.
#37 Michał Urbaniak – Wiek niewinności – „Amerykanin z Łodzi”
Ojca – przedwojennego przedsiębiorcę – zapamiętał dwa razy, między innymi z szynkwasu „U Denysa”. Ojczym, po którym ma nazwisko, był porywczy. Matka z kolei miała niesłychaną żyłkę do interesów. Jako dziecko Michaś był królem życia – mama z ojczymem prowadzili nielegalną fabrykę, w której obszywali pół Polski i zarabiali jak nikt. Cymbergaj 20-dolarówkami, ananasy i banany, basen w ogrodzie, motocykl BMW – tak wyglądało dzieciństwo młodego skrzypka, a potem słynnego na całym świecie jazzmana – Michała Edmunda Michałowskiego, czyli Michała Urbaniaka – faceta, który wciąż nie przestał być dzieckiem.
Podoba Ci się ta rozmowa? Wesprzyj to, co robimy i zaproś nas na kawę :-) https://buycoffee.to/wywiadowcy.pl
#52 Bartek Marszałek – „Kawitacja Włóczykija”
Jak szybko rozpędza się do setki i jak bardzo boli przeciążenie 9G w zakręcie? A także dlaczego latanie nad wodą jest lepsze od pływania? I jak wygrywać z tymi, którzy mają nieograniczone możliwości finansowe? Na te i inne pytania odpowiada Bartek Marszałek – jedyny polski motorowodniak startujący w F1 H2O, czyli Formule 1 na wodzie. Z naszego podcastu dowiecie się też, ile kosztuje porządny kask na zawody…
#016 „Perły i Petardy” – Jacek Gmoch
Z Jackiem Gmochem rozmawialiśmy w słynnej restauracji przy Zappio. Razem spacerowaliśmy po Ogrodach Narodowych i razem piliśmy kawę w najlepszej kawiarni najdroższej dzielnicy Aten. Poza tym jedliśmy w ulubionej tawernie premiera Papandreu. I na każdym kroku, absolutnie wszędzie, wciąż pojawiali się kolejni wielbiciele naszego bohatera. Popularność Jacka Gmocha w Grecji jest zdumiewająca.
#83 Filip Dąb-Mirowski – „Czy Ukraina może pokonać Rosję?”
Filip Dąb-Mirowski, publicysta, autor bloga „Globalna gra” analizuje atak Ukrainy na terytorium Rosji i prognozuje jego możliwe skutki. Czy Ukraińcy uderzając w kierunku na Kursk i przejmując inicjatywę na froncie, zyskali szansę na pokonanie armii Putina? Czy wygrana wojny z Rosją w ogóle jest możliwa na tym etapie konfliktu? Wreszcie jaka może być odpowiedź Moskwy na utratę części swoich terytoriów i czy świat powinien się obawiać rosyjskiej eskalacji atomowej? Co Putin może zyskać uderzając w Ukrainę bronią jądrową i jakich konsekwencji powinien się w takiej sytuacji spodziewać?
#03 „Perły i Petardy” – Anna Mucha
Których kobiet nie wyrzuciłaby z łóżka? Gdzie rzuca się skonsolidowane pawie? Ile przyjemności płynie ze składania autografów na 18-letnich tyłkach? O tym wszystkim opowiada Anna Mucha, robiąc… kocią mordkę. (Playboy nr 10, rok 2009)
#15 Arkadiusz Jakubik – „Rządzą nami jaszczury”
Czy „Strach XXI wieku” jest proroctwem? Jak bardzo płaska jest ziemia? Kto zbudował Pałac Kultury? I co z tym wspólnego mają jaszczury? A także gdzie leży przyszłość branży muzycznej i dlaczego sto lat temu lewica miała więcej werwy? Na tym nie koniec atrakcji, spytamy bowiem czy Kum Kaplica był z tych… Siemiątkowskich. Naszym gościem jest aktor, reżyser, frontman grupy Dr Misio – Arkadiusz Jakubik, ojciec bardzo zdolnych dzieci.
#012 „Perły i Petardy” – Wojciech Szczęsny
Wywiad „Playboya” z Wojtkiem Szczęsnym / Jedliśmy lekko wysmażone steki w argentyńskiej knajpie na londyńskim Hampstead i… czekaliśmy na cud. A następnego dnia ten prawie się wydarzył. Fajny czas, fajna rozmowa. Dużo śmiechu, ciętych ripost, sporo o dzieciństwie i rodzinie, jeszcze więcej o dziewczynach, szczególnie o Keirze Knightley. Jest też co nieco o odwiecznej walce Arsenalu z Tottenhamem. O dziwo o Juventusie nikt wtedy nawet nie wspomniał, za to sporo rozmawialiśmy o Milanie. Generalnie było dobrze. I wciąż jest! Posłuchajcie.
#38 Witold Szabłowski – „Knajpa Pod Dyktatorem”
Wywiad z Witoldem Szabłowskim / Czy dziadek Putina gotował dla Rasputina, Lenina i Stalina? Kto przyrządził barszcz Gagarinowi, który ten wziął ze sobą na orbitę? Jak smakują indyk w pigwach, śledzie po kerczeńsku, kamczackie kraby i łapy niedźwiedzia? Kiedy należy śpiewać do ciasta drożdżowego? Do jakiego baru chodzi prezes Kaczyński? Co z budyniem prezydenta Dudy? Czyje książki są popularne w hongkońskim więzieniu i jakim cudem „Tańczące niedźwiedzie” zostały lekturą szkolną na Tajwanie? Na nasze pytania odpowiada Witold Szabłowski – autor książki „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem”.
#53 „Lepsi ludzie” – Andrzej Dragan – „Komputer kwantowy i kury przyszłości”
Dlaczego sztuczna inteligencja jest dla nas zagrożeniem? I czy powinniśmy się tym martwić? Które zawody zostaną w niedalekiej przyszłości zastąpione przez algorytmy? Czy wirusy komputerowe żyją? W jakich przypadku warto „podrasować” sobie mózg? A także jak działa teleportacja kwantowa i co się dzieje podczas obserwacji cząstek, poruszających się z nadświetlną prędkością? Na te i wiele innych dziwnych pytań odpowiada fizyk i „wytwórca” sztuki Andrzej Dragan. Aha… z tego podcastu dowiecie się także czy teoria kwantowej zasady względności Dragana i Ekerta zasługuje na nagrodę Nobla.
#68 Wojciech Szewko – „Bliski Wschód wrze, Ameryka słabnie, Polska się zbroi”
Dr Wojciech Szewko opowiada o konflikcie izraelsko-palestyńskim, zagrożonej przez jemeńskich Hutich żegludze na Morzu Czerwonym, atakach rakietowych na irańsko-pakistańskim pograniczu, potencjalnej wojnie z Hezbollahem i słabnącej roli USA na Bliskim Wschodzie. Z naszym gościem rozmawiamy także o Ukrainie i sytuacji strategicznej Polski w obliczu kruszącego się ładu światowego.
#84 Krzysztof Kurdyła – „Wyścig na Księżyc. USA vs. Chiny”
Krzysztof Kurdyła, ekspert branży kosmicznej opowiada o chińsko-amerykańskim wyścigu na Księżyc, zastanawiając się, kto pierwszy ustanowi stałą bazę na księżycowym biegunie. Nasz gość wyjaśnia także jaką rolę w tej rywalizacji odgrywa Elon Musk i dlaczego SpaceX zdobyło dominującą pozycję w przemyśle kosmicznym, deklasując faworyzowanego przez NASA Boeinga. W tym podkaście szczegółowo omawiamy problemy Starlinera oraz szybkie postępy Starshipa, dalsze losy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i misji Artemis oraz bieżącą sytuację w programie badawczym Polaris Dawn, który między innymi będzie testował najnowsze skafandry astronautów podczas kosmicznego spaceru. Przyglądamy się także postępom branży space w Chinach, Indiach i Europie oraz omawiamy fiasko rosyjskiej bezzałogowej misji na Księżyc. Krzysztof Kurdyła z „Fundacji Nauka. To Lubię” rzuca również światło na polskie osiągnięcia w kosmosie. A tu naprawdę mamy czym się pochwalić. Rozmawiamy między innymi o bardzo obiecującym polskim satelicie Eagle Eye firmy CreoTech, a także zbliżającej się misji kosmicznej z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim na pokładzie. Zapraszamy!
#04 „Perły i Petardy” – Magda Mołek
Dlaczego wciąż mówi „Nie”? A także co na to jej mama? Jak zarobiła pierwsze pieniądze i dlaczego jest rozpuszczona? Na te i wiele innych pytań odpowiada najjaśniejsza z telewizyjnych gwiazd – Magda Mołek. Gościnnie pojawia się też… Marcin Meller. (Playboy nr 9, rok 2010)
#08 „Perły i Petardy” – Marek Kondrat
Warszawa. Poddasze sklepu z winami naszego bohatera. Wyjątkowo jednak piliśmy herbatę i kawę. Ponad trzy godziny rozmowy minęło jak 20 minut, bo nie jest tajemnicą, że Marek Kondrat ma dar opowiadania. Gadaliśmy o sporcie, również takim jak cymbergaj czy pikuty. Nie mogło zabraknąć tematu służby wojskowej oraz pięknych dziewczyn i brzydkich, niezdolnych polityków. Od naszego spotkania minęło ponad 13 lat, ale uderza aktualność wszystkich słów wtedy wypowiedzianych. Jest więc obawa przed braćmi Kaczyńskimi, rozpychający się łokciami Roman Giertych i tworząca się właśnie Partia Kobiet (!). Pojawia się również wątek kościelnych klakierów. A nad wszystkim unosi się duch porządnego winiarstwa, bo już wtedy Marek Kondrat wolał rozmawiać o dobrym Cabernecie niż o nikomu nie znanym fińskim filmie, w którym kiedyś zagrał.
#26 Doktorek Radzi / Łukasz Durajski – „Szczepionka czy żaba?”
Co Radzi Doktorek w sprawie szczepienia na Covid? Czy warto szczepić się jadem żaby? A może nie szczepić się wcale? Kiedy dzieci wrócą do szkół i kiedy zaczniemy je szczepić na koronawirusa? Również dlaczego szczepienia powinny być obowiązkowe? A także skąd się biorą teorie spiskowe i jak z nimi walczyć? Wreszcie, czy niezaszczepionych można pozbawić ubezpieczenia zdrowotnego? Na koniec nie zabraknie wycieczek na Zanzibar i w inne egzotyczne miejsca, gdzie „wirusa nie ma”. Na nasze pytania odpowiada „Pediatra Roku”, czyli „Doktorek Radzi”, czyli Łukasz Durajski.
#39 Zuzanna Ziomecka – Wiek niewinności – „Zeus z Detroit”
Rozmowa z Zuzanną Ziomecką / Po pierwszych sześciu latach życia na warszawskiej Woli, wylądowała z rodzicami-dziennikarzami w Kalifornii. Od razu na święta Bożego Narodzenia – pierwsze, które dobrze pamięta. Potem przeprowadziła się do Dearborn w stanie Michigan. Słuchała New Kids on the Block, chodziła w stroju Krakowianki, zajadała się „zielonymi wodami” i próbowała dominować w amerykańskim szkolnym towarzystwie. Na wakacje wracała do Polski, w której poznała smak alkoholu i papierosów. Wychowywana „przez zażenowanie” szukała swojej drogi, by w końcu na dobre osiąść w Warszawie. Dopiero tutaj stała się dorosła. Zuzanna Ziomecka – niedoszła wiolonczelistka z San Francisco – opowiada o swoim wieku niewinności.
#54 Janusz Palikot – „12 najpiękniejszych miesięcy”
Czego powinniśmy sobie życzyć na 2023 rok? Jak w łatwy sposób wywołać lament prawicy niezłomnej? Dlaczego nasz gość 13ego grudnia nie spał do południa? Co dalej z Alembikiem? A także kiedy publikacja książki o Józefie Czechowiczu i jaki wiersz o ministrze Czarnku, napisałaby Wisława Szymborska? Na nasze pytania – w świątecznym, zimowym anturażu – odpowiada Janusz Palikot.
#69 Tomasz Smokowski – „ZERO bólu, maximum sportu”
Tomasz Smokowski opowiada o zatrutych strzałach Krzysztofa Stanowskiego, miejscu Kanału Sportowego w polskim internecie, nauce jazdy na rowerze, sporcie kompulsywnym, byciu kopią Eddie’go Veddera oraz szalonej młodości na paryskich dachach i francuskich „uzależnieniach”.
#85 Krzysztof Kurdyła – „Wyścig na Marsa. USA vs. Chiny”
Krzysztof Kurdyła, ekspert branży kosmicznej tym razem opowiada nam o chińsko-amerykańskim wyścigu na Marsa. Czy możliwe jest życie na Czerwonej Planecie? Dlaczego ludzie powinni skolonizować Marsa? Jak mogą wyglądać przyszłe misje załogowe na tej planecie i w jaki sposób powinniśmy budować marsjańskie bazy – ukrywać je pod ziemią, czy raczej stawiać solidne budynki, które oprą się piaskowym sztormom? A może zamiast na powierzchni ludzie powinni zamieszkać w stacjach kosmicznych na orbicie Marsa? Nasz gość wyjaśnia także jaką rolę w tej rywalizacji odgrywa Elon Musk i SpaceX oraz dlaczego Starship jest największą nadzieją Zachodu na ustanowienie stałej bazy na Czerwonej Planecie. Z tej rozmowy dowiecie się także o trudnościach jakie aktualnie napotyka bezzałogowa misja marsjańska Mars Sample Return. Kiedy uda się dostarczyć na Ziemię próbki marsjańskiej gleby, zebrane przez słynnego łazika Perseverance?
#4 Jacek Gmoch – Pamiętniki Pani Stefanii
Co zmieniło się w życiu Najlepszego Trenera Na Świecie przez ostatnie dwa lata? Czy naszą książkę przeczytała w końcu małżonka Stefania? Czy futbol totalny ma jeszcze rację bytu? Jak się żyje w Atenach w czasie pandemii? Na te i inne pytania o(d)powie raper z Pruszkowa – Jacek Gmoch.
#16 Daria Abramowicz – „Nie jestem groźna”
Jak zjeść kolację na koszt oligarchy? Jak wyglądają bitwy o autorytet? Jak być w pracy dyrektywną? I jak funkcjonować w warunkach rywalizacji sportowej na najwyższym światowym poziomie? A także jak szybko spada się z przyczepy i jak boleśnie łamie nadgarstek? O tym wszystkim – i nie tylko – opowiada żeglarka i psycholożka Daria Abramowicz. Acha… będzie też co nieco o Idze Świątek ;-)
#27 „Lepsi ludzie” – Mirek Sopek – „Czy bać się sztucznej inteligencji?”
Kiedy sztuczna inteligencja prześcignie nas we wszystkich aspektach życia? Na ile groźny jest chiński model cyfrowego inwigilowania społeczeństwa? I czy nam także grozi podobna dyktatura? Co to jest Sieć Pełna Znaczeń? I czy naszą prywatność w internecie da się jeszcze chronić? Jaką przyszłość przyniosą komputery kwantowe? I kiedy zrozumiemy co dzieje się w „czarnych skrzynkach”? A także co to jest Blockchain? Oraz czy inwestować w Bitcoina? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Mirek Sopek, fizyk, matematyk, chemik, filozof, twórca informatycznej firmy MakoLab i start-upu Quantum Blockchains.
#40 Katarzyna Bonda – Wiek niewinności – „Szatan z Twin Peaks”
Od dziecka żubry jadły jej z ręki, a puszcza nęciła zapachami. W jej pokoju pachniało jednak smarem samochodowym, a z okna widziała kotłownię. Była grzeczną dziewczynką, do czasu kiedy w koszulce z Kurtem Cobainem zaczęła zwalczać lokalnych disco-polowców. Prawdziwe piekło rozpętała jednak dopiero, gdy rzuciła ogryzkiem w batiuszkę. Mogła być siatkarką albo pianistką, lecz wybrała inną karierę. O swoim dzieciństwie opowiada nam Katarzyna Bonda.
#55 Jarek Szubrycht – „Tureckie gumki introwertyków”
Jak zostaje się gwiazdą metalowej kapeli, nie chcąc być muzykiem? Dlaczego polski metal jest bardziej diaboliczny niż czeski? Czym się różnili punkowcy od metalowców? Dlaczego nazwa „Terror” dzisiaj brzmi lepiej niż 20 lat temu? A także jak wygląda korespondencja polskiego nastolatka z amerykańskim mordercą skazanym na śmierć? Na te i wiele innych żelazistych pytań odpowiada Jarek Szubrycht, autor książki „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”.
#70 Mateusz Chrobok – „Pegasus kontra Predator. Czy prywatność się skończyła?”
Rozmowa z Mateuszem Chrobokiem o podsłuchach, masowym handlu wrażliwymi danymi personalnymi, Darknecie, wykradaniu haseł, oszustwach internetowych, deep fake’ach, podrzucaniu kompromatów na prywatne urządzenia i permanentnej inwigilacji w sieci. Czy mimo wszystko cyberprzestrzeń może być dla nas bezpieczna? Co robić, aby chronić swoją prywatność?
#86 Abelard Giza – „PiSowiec, lewak, standuper”
Abelard Giza, komik, pisarz, scenarzysta mówi dlaczego, nigdy nie będzie politykiem. Wspomina dzieciństwo i pierwsze kroki na scenie. Mówi o swoich najbliższych planach i opowiada o tym jak niektóre żarty zamieniają się w opowiadania, a te stają się książkami.
#05 „Perły i Petardy” – Jerzy Pilch
Wiosna 2006 roku. „Zróbcie wywiad z Pilchem, ale spróbujcie pogadać z nim tylko o piłce” – zaproponował naczelny „Playboya” Marcin Meller. Staraliśmy się, ale chyba nie do końca się udało. Spotkanie w lekko zadymionej kawiarni hotelu Polonia zostanie w nas na zawsze. Kto by pomyślał, że parę długich lat później Jerzy Pilch napisze blurba na naszą książkę „Najlepszy trener na świecie” – wywiad-rzekę z Jackiem Gmochem, o którym i wówczas opowiadał z wielką sympatią. Rozmawialiśmy o niemieckim Mundialu, na który Mistrz planował pojechać, ale trochę się wystraszył, co przyznał z rozbrajającą szczerością. Opowiadał nam także o boiskowych mordercach, uczuciu kiedy piłka siada na nodze i idealnych kobietach, które interesują się futbolem. W tym roku nie ma zaplanowanego Mundialu i nie ma już z nami Jerzego Pilcha. Ciężko uwierzyć w jedno i drugie.
#17 Katarzyna Bonda – „Dialogi wewnętrzne piłkarza”
Jak wyglądają kolory w czarno-białych filmach Hitchcocka? Czy wysocy i żylaści mają lepiej? W jaki sposób otrząsnąć się po spotkaniu z diabłem? Oraz dlaczego od niedawna można przestać się bać kazachskiego wywiadu? Katarzyna Bonda odpowiada nie tylko na te mrożące krew w żyłach pytania, ale również zdradza kulisy powstania swojej najnowszej książki „Miłość czyni dobrym”. Rozmawiamy także o super-tajnej powieści, o której jeszcze nic nie wiadomo… Słuchajcie pilnie.
#28 Andrzej Seweryn – Wiek niewinności – „Proletariusz z Żoliborza”
Owoc wojennej miłości. Dorastał na warszawskim Żoliborzu, po sąsiedzku z braćmi Kaczyńskimi. Na podwórku zawsze grał hitlerowca. Dobry koszykarz, któremu śnił się wielki kozioł. Harcerz w czerwonej chuście, śpiewający hymn Światowej Federacji Młodzieży. Wychowanek Jacka i Feliksa Kuroniów, który wyrósł na opozycjonistę. Chłopiec z rozbitej i biednej rodziny, którą heroicznie utrzymywała mama, pracą własnych rąk. Mimo to Andrzej Seweryn szczerze przyznaje, że nigdy nie liczył się z jej ani ojca zdaniem.
„Wiek niewinności” to cykl rozmów o dzieciństwie, który powstaje we współpracy z Sekielski Brothers Studio. Dzieciństwo to czas, który większość z nas ukształtował na resztę życia. Każde dzieciństwo jest inne, każde ma dobre i złe strony. Każde też ma kluczowy wpływ na dorosłe życie. Z naszymi gośćmi wspominamy ich „wiek niewinności”. Pytamy o smaki i zapachy, smutki i radości, kompleksy, sukcesy, o pierwsze łobuzowanie, pierwsze randki i pierwsze miłości. Sprawdzamy, z czego wyrośli i z jakiej są gliny.
#41 Dawid Polak biotech.geek – „Czosnek albo śmierć”
Jak to jest dostawać groźby śmierci? Dlaczego mimo wszystko warto szerzyć naukę na Instagramie i walczyć z galopującą głupotą? Jak zahamować wpływy celebrytów i influencerów? Oraz dlaczego ich kłamliwe teorie są tak bardzo popularne? Po co media sieją zamęt i panikę? Na czym polega ekspresja mRNA akwaporyn w jajowodzie kury? I jak żyje się w Polsce osobom chorującym na depresję? And last but not least – jak czosnek odnajduje się w… pochwie? Na nasze pytania odpowiada Dawid Polak „biotech.geek” – biotechnolog i… influencer.
#56 Tomasz Listkiewicz – „Obudź się, czarny Alibabo”
Tomasz Listkiewicz, sędzia piłkarski, złoty medalista Mistrzostw Świata w Katarze opowiada o ostatnim turnieju. Mówi o zastosowaniu sztucznej inteligencji w futbolu i o technologiach, które już teraz zmieniają sposób sędziowania. Podoba Ci się ta rozmowa? Wesprzyj nas – www.patronite.pl/wywiadowcy
#71 Marcin Meller – „Symetryści silni razem”
Marcin Meller mówi o „Trzecim śniadaniu” w Kanale Zero i zamknięciu własnego programu na YouTube. Opowiada także o wojnie polskich plemion, o „silnychrazem” i łatce symetrysty. A poza tym namawia wszystkie osoby po 40-tce do zrobienia kolonoskopii. Ludzie, badajcie się! Warto.
#87 Marcin Meller – „Kaczor, Gruzja i seks w Stambule”
Marcin Meller wspomina stare, szalone czasy, kiedy jako młody reporter jeździł na wojny i nazbyt zuchwale igrał z losem. Tamte doświadczenia znajdują teraz swój literacki finał w najnowszej powieści Mellera „Dzieci lwa”. W naszej rozmowie zaglądamy nie tylko do Abchazji i Gruzji, ale także do słynnego warszawskiego klubu Fugazi i na wariackie prywatki lat 90. Uwaga rozmawiamy też – co oczywiste – o seksie, rozpływamy się nad urokami Stambułu i z wielkim entuzjazmem polecamy wszystkim turecki zespół Duman.
#5 Andrzej Kruszewicz – „Szympans czy Bonobo? Druga tura”
Tuż przed niedzielnymi wyborami zadajemy fundamentalne pytania. Dowiadujemy się czy w świecie zwierząt funkcjonuje demokracja i czy zwierzęta wybierają swoich prezydentów. A także które gatunki tworzą polityczne koalicje i jak pewne małpy rozwiązują społeczne konflikty za pomocą szalonych orgii… O tym wszystkim (choć nie tylko) opowiada dyrektor Warszawskiego ZOO, nieoceniony dr Andrzej Kruszewicz, autor wydanej niedawno książki: „Sekretne życie zwierząt”.
#18 „Lepsi ludzie” – Grzegorz Kaszyński
Co to jest biodruk 3D? Po co nam bioniczna trzustka? Jak wykorzystuje się drukowaną ludzką skórę? Czy można już drukować komórki mózgowe i czy jest to etyczne? Przedstawiamy kolejny odcinek z serii „Lepsi ludzie”. Na nasze pytania – także o ludzkie androidy – odpowiada specjalista w zakresie bio-technologii Grzegorz Kaszyński, współtwórca i prezes Sygnis Bio Technologies.
#013 „Perły i Petardy” – Robert Lewandowski
Wywiad „Playboya” z Robertem Lewandowskim / Pojechaliśmy do Dortmundu na spotkanie z Lewym tuż przed Mistrzostwami Europy 2012 roku. My jedliśmy szparagi, a Robert wsuwał suplementy. Poza tym obstawiał, że turniej wygra Holandia (nie wyszła z grupy), a zawiodą Hiszpanie (wygrali). Na szczęście nasz kapitan o wiele lepiej radzi sobie z grą w piłkę niż z typowaniem meczów. I na tym się skupmy. Polska gola!
#42 Ilja Zmiejew – Wiek niewinności – „Wolnościowiec z Kazania”
Rosjanin, Żyd czy Polak? Urodził się dwa tysiące kilometrów od Warszawy, w mieście nad szeroko rozlaną Wołgą – w Kazaniu. Po rozwodzie rodziców, polskiej Żydówki i Rosjanina, przeniósł się jeszcze dalej w głąb sowieckiego imperium – do Permu. Od zawsze czuł się inny, nosił polską harcerską czapkę i kurtkę wojskową. Jako dziecko marzył o życiu w kraju, z którego pochodziła mama. Opowiadając nam o dzieciństwie, wspomina dziadka zakochanego w Stalinie, komsomolskie zauroczenie matki, milczenie ojca, rozciętą wargę i niepowtarzalny zapach chińskich trampek. O swoim wieku niewinności oraz o nienawiści do Putina opowiada aktor i lektor Ilja Zmiejew, człowiek, który tylko zrządzeniem złośliwego losu nie został – jak jego rodzice – lekarzem.
#57 Krzysztof Stanowski – „Trybun ludowy z Hejt Parku”
Dlaczego nie jest już pistoletem i po co zbudował własne media? Na nasze pytania odpowiada Krzysztof Stanowski – współtwórca Kanału Sportowego, redaktor naczelny Weszło i prowadzący Hejt Park, czyli najpopularniejszy program publicystyczny w Polsce.
#72 Generał Waldemar Skrzypczak – „Czy Rosja zaatakuje Polskę za 3 lata?”
Gen. Waldemar Skrzypczak mówi o wojnie na Ukrainie, potencjalnej inwazji na Polskę, a także czy Putin może wygrać i w jakiej kondycji jest Wojsko Polskie w 2024. Zapraszamy na wywiad, w którym dowiecie się również, czym jest Wielka Gra Wojenna, co się stanie z Ukrainą i jak może wyglądać wojna Rosja vs Polska. Ponadto generał Skrzypczak komentuje najnowsze zakupy polskiej armii i opowiada, jak politycy straszą ludzi. Przed wami rozmowa na z generałem Skrzypczakiem.
#88 Andrzej Kohut – „Trump vs Harris. Wojna domowa w Ameryce?”
Czy polaryzacja amerykańskiego społeczeństwa doprowadzi do otwartego konfliktu pomiędzy zwolennikami Demokratów i Republikanów? Andrzej Kohut, amerykanista, autor książek „Ameryka dom podzielony” i „Bitwa o Amerykę” analizuje wyścig do Białego Domu. Czego w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się po Donaldzie Trumpie, a czego po Kamali Harris. Jak nowa prezydentura wpłynie na globalny układ sił? I co to oznacza dla Polski?
#6 Magda Mołek – „Same glony – rozmowa romantyczna”
Kim jest boomer? Do kogo pasuje określenie MILF? A także co może zdziałać miks rozumu i cipki w dobrych proporcjach? Z wielkim taktem i jeszcze większą klasą poruszamy te ważne kwestie w rozmowie z naszą ulubioną dziennikarką – dowcipną, bystrą, „rozważną i erotyczną” Magdą Mołek.
#19 Janusz Palikot – „Marakuja i nie ma …”
Ile pary poszło w BUH? Dlaczego Tenczynek jest demokratyczny, a Okovita nie jest wódką? A także dlaczego bohater tego podcastu aktualnie nie jest bogaty i z jakiego powodu w Polsce nie sprawdzają się helikoptery? Słuchajcie, a dowiecie się również czy jest to najbardziej heroiczny wywiad w życiu Janusza Palikota. Zapraszamy na specjalny, świąteczny odcinek Wywiadowcy Podcast. Wesołych!
#29 Marek Sekielski – „SKOKi, uczucia, nałogi”
https://youtu.be/amZGjVhAwG8 Co to jest dupościsk? I jak go kontrolować? Po co palić ognisko na środku biurka i dlaczego nie warto wrzucać petardy do mieszkania koleżanki? Czy da się uprawiać dobre, niezależne dziennikarstwo tylko dzięki wsparciu odbiorców? A także kiedy zobaczymy film o SKOKach i film o Janie Pawle II? Na nasze pytanie odpowiada – Marek …
#43 Ta Ukrainka – Witajcie w moim koszmarze
Co czuje i myśli, kiedy widzi twarz Putina? Jak poradzić sobie z traumą i tworzyć muzykę w obliczu wojny? Co myślała o Polsce, zanim tu przyjechała? Jak wspomina pracę w w sklepie spożywczym znanej sieci z płazem w godle i dlaczego stamtąd uciekła bez wypłaty? Dzięki komu wróciła do muzycznych fascynacji i odważyła się pisać piosenki? Jak bardzo zabolał ją hejt po utworze „Polski Sen”? Kiedy wreszcie wyda płytę i zagra pierwszy koncert? A także czy pączki są dobre na wszystko? Na nasze pytania śpiewająco odpowiada Anastazja Ivahnenko, czyli TA UKRAINKA.
#58 Tomasz Czukiewski – „Jak robak w chrzanie”
Tomasz #Czukiewski @ciekawehistorietv opowiada o swoich początkach w TVN Warszawa, rzetelności mediów, zarabianiu na wojnie w internecie, sytuacji polskiej edukacji i… podrywie na kanał YT.
#73 Witold Jurasz – „Białoruś jest dla nas ważniejsza niż Ukraina”
Witold Jurasz, były szef polskiej placówki w Mińsku, a dziś dziennikarz Onetu opowiada o słabościach polskiej dyplomacji, bałaganie w MZS, swoich potyczkach z Radkiem Sikorskim, służbach specjalnych oraz o oddalających się szansach Białorusi na zachowanie niezależności. Witold Jurasz jest autorem książek „Demon zza miedzy”, „Wataha Putina” (wraz z Hieronimem Gralą) oraz „Demony Rosji”. W duecie ze Zbigniewem Parafianowiczem prowadzi podcast „Raport Międzynarodowy”.
#89 Maciej Buchwald – Serial „1670” to kino autorskie
Maciej Buchwald, reżyser serialu „1670” opowiada o drugim sezonie, do którego właśnie trwają zdjęcia. Zdradza także kulisy nowego serialu komediowego „Gąska” i zapowiada swój pełnometrażowy debiut fabularny. Ponadto w tej rozmowie spotkacie się również z niedoszłym piłkarzem i aktorem oraz całkiem doszłym komikiem, performerem i raperem. Jeśli lubicie Klancyk, ten wywiad jest tym bardziej dla was. A jeśli kochacie duet Lil Piotruź x Buch-Fi, po prostu nie możecie tego nie odsłuchać. Start!
#7 Łukasz Muszyński – „Kino kontra stream”
Jak Covid19 zmienia branżę filmową? Na co czekają wielkie wytwórnie? Dlaczego platformy streamingowe inwestują w wysokobudżetowe artystyczne produkcje? Kiedy widzowie wrócą do kin i jak konieczność noszenia maseczek wpłynie na frekwencję? A także czy festiwale filmowe w obliczu pandemii wypracują nową formułę funkcjonowania? Na te i wiele innych pytań odpowiada sekretarz redakcji Filmwebu, dziennikarz filmowy Łukasz Muszyński.
#20 Bartek Borówka Borowicz – „Przygody kanoniera”
Czy organizatorzy koncertów mają groupies? Co dzieje się za kulisami małych i dużych festiwali? Skąd się biorą muzycy, którzy nie chcą grać za dużą kasę? A także jak się kończy jazda zarzyganym busem? Odpowiedzi na te pytania zna tylko jeden człowiek – słynny na całą Polskę „Borówka”, czyli Bartek Borowicz, autor niezwykłej książki „Borówka Music. 15 lat w trasie koncertowej”.
#014 „Perły i Petardy” – Wojciech Karolak
Gwiazda, która lubiła świecić w cieniu. Geniusz, który był zbyt skromny. Romantyk, który miłość stawiał nad karierą. Wirtuoz ginącego instrumentu. Mężczyzna nazywający siebie… Zającem. Spotkania z Wojciechem Karolakiem nie zapomnimy nigdy. My jedliśmy tajskie, on odpalał jednego e-papierosa od drugiego i opowiadał. Ponad trzy godziny opowiadał. O żonie – Marii Czubaszek, o wojennych wspomnieniach, krakowskich tułaczkach, alkoholowych szaleństwach, podbijaniu Ameryki, fizycznej walce z organami Hammonda, a także o przyjaźniach z Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem i Ryszardem Horowitzem. Co chwila wybuchaliśmy niekontrolowanym śmiechem. Wojciech Karolak był jedyny w swoim rodzaju. Był niezastąpiony. Bardzo nam smutno, że już się nie spotkamy. Na szczęście została wspaniała muzyka.
#44 Marcin Meller – Ani słowa o czerwonej ziemi
Rozmowa z Marcinem Mellerem / Ile krwi, potu i łez kosztuje debiut prozatorski? Dlaczego Afryka a nie Bliski Wschód? Czy będzie ekranizacja „Czerwonej ziemi” i kto zagra Wiktora – bohatera wzorowanego na samym autorze? Czy Michał Żebrowski wygra casting z Bradem Pittem? Na te i wiele innych pytań – na przykład dlaczego kibicuje Legii, mimo że wychował się tuż obok stadionu warszawskiej Polonii – odpowiada Marcin Meller.
#59 Winicjusz Wini Bartków – „Cepy dla umarlaków”
https://youtu.be/_RLDJ59dmI4 Winicjusz #Wini Bartków @WINIWIZJA opowiada o muzycznych talentach, profesji fotografa, języku francuskim, życiu na desce i… ESSIE ;)
#74 Petros Psyllos – AI, ChatGPT, implanty, nadludzie
Petros Psyllos, wynalazca wyróżniony przez amerykańskiego Forbesa, elektronik i informatyk przewiduje jakie zawody przejmie sztuczna inteligencja i którzy z nas są najbardziej narażeni na utratę pracy na rzecz algorytmów AI. W tej rozmowie zastanawiamy się także czy ChatGPT cierpi i czy można mówić o samoświadomości LLM – czyli dużych modeli językowych. Wespół z Petrosem poszukujemy kosmitów – o dziwo – bezskutecznie, bo w kosmosie jesteśmy – o zgrozo – sami. Aha… warto też wspomnieć, że w tej rozmowie AI mówi naszymi głosami po grecku, a na dodatek śpiewa o nas piosenki w rytmie discopolo.
#8 Maciej Cuske – „Koniec cywilizacji”
Jak się poluje na wieloryby i jak smakuje ich skóra? Kim są Czukcze i czym różnią się od Eskimosów? Co z ich ziemią i tradycją zrobiło kilka dekad sowieckiego komunizmu? A także jak zrobić film na krańcu świata, kiedy traci się wszystkich potencjalnych bohaterów swojej opowieści? Naszym gościem jest reżyser Maciej Cuske, autor niezwykłego dokumentu „Wieloryb z Lorino”.
#21 „Lepsi ludzie” – Jacek Jemielity
Czy szczepionki mRNA to przyszłość medycyny? Czy pomogą nam walczyć nie tylko z koronawirusem, ale również z rakiem? A także czy na szczepienia antynowotworowe będzie nas stać? Na te pytania odpowiada profesor Jacek Jemielity, który w dziedzinie mRNA wraz ze swoim zespołem dokonał fundamentalnego odkrycia na skalę światową. Nasz gość pracuje w Centrum Nowych Technologii UW i jest współzałożycielem firmy ExploRNA. Z tej rozmowy dowiecie się także, kto w najbliższych latach otrzyma Nagrodę Nobla…
#31 Zuzanna Ziomecka – „Żelazna Dama Uważności”
Czy czuje się jeszcze dziennikarką? Czy miała problemy z używkami? Czym dla niej i dla ludzi jest mindfulness? Czy ręczne mycie naczyń może być jedną z jego form? Czy przyjęłaby na wizytę Andrzeja Dudę? Jak rozpoznać mindfulnessowych hochsztaplerów? Czy Covid wpłynął na Wyspę Spokoju? Co łączy Björk, Margaret Thatcher i Paulo Coelho? Na nasze pytania odpowiada Zuzanna Ziomecka.
#45 Eleonora i Andrzej Mellerowie – Zamach na słońce
Dlaczego warto ryzykować życiem, żeby zobaczyć Afganistan? Jak groźna jest irańska bezpieka? Co może się zdarzyć na turecko-irackim pograniczu? W jaki sposób zahamować kampera drzwiami? Jak przepędzić strach przy pomocy ormiańskiego szamana? A także, czy dzisiaj można się udać w podróż śladem autorów książki „Kamperem do Kabulu”? Na nasze pytania odpowiadają reporterzy – Eleonora i Andrzej Mellerowie.
#60 Cezary Łazarewicz – „Fakty i mity”
Cezary Łazarewicz opowiada o zdradzie, przyjaźni, Pyjasie, Przemyku i… bramce Laty.
#75 Mirek Sopek – „Kwantowa rewolucja zmieni świat”
Dr Mirek Sopek, fizyk, matematyk, filozof, twórca informatycznej firmy MakoLab oraz start-upu Quantum Blockchains opowiada o zmaganiach mocarstw w wyścigu po technologie kwantowe i wskazuje na konieczność zbudowania polskiej strategii kwantowej. Nasz gość tłumaczy kluczowe znaczenie kryptografii kwantowej dla bezpieczeństwa świata i mówi o wielkiej roli polskich naukowców w rozwoju tej dziedziny. Z tej rozmowy dowiecie się również czy istnieje możliwość cyfrowych ataków na lecące samoloty, a także jak upadek giełdy kryptowalut FTX rzucił się cieniem na całą branżę rozwijającą technologie blockchains. Wreszcie słuchając tego wywiadu prawdopodobnie pierwszy raz w życiu usłyszcie o kwantowym internecie. Polecamy!
#06 „Perły i Petardy” – Tomasz Stańko
Nie ma Go już z nami ponad dwa lata. Tomasz Stańko w swoim warszawskim mieszkaniu przy Łuckiej wszystko widział z góry. Nas również, bo przez całą rozmowę chodził, biegał, skakał, zmieniając swoje położenie co dwie minuty. A my grzecznie słuchaliśmy, patrząc się to w lewo, to w prawo. Było warto! Dowiedzieliśmy się o diabelskiej stronie duszy trębacza, o tym, że nawet disco-polo może być dobre, a także o podglądaniu Anny Muchy i silnych mięśniach trębackich ust.
#09 „Perły i Petardy” – Jurek Owsiak – Podcasty dla WOŚP
Z Jurkiem jesteśmy od samego początku. Najpierw jako uczniowie LO, potem już zawodowo od 3. finału. Spotykaliśmy się wielokrotnie przy okazji wywiadów radiowych i prasowych. Tym razem jako wywiadowcy Playboya zainstalowaliśmy się w sercu WOŚP-u, czyli siedzibie Fundacji na warszawskim Służewie. Przed rozmową Jurek został odpowiednio rozgrzany przez fotografa Andrzeja Wiktora, by potem „lecieć na maksa” – o konwojowaniu koni z Łochowa do Zebrzydowic, o służbie wojskowej w Iławie, o pobycie w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, miłości do perkusji, pracy witrażysty, piciu wódki w Albanii, pomocy humanitarnej na Sri Lance i dniu jąkania. Anegdota goniła anegdotę, czas uciekał niepostrzeżenie, a na odchodnym dostaliśmy pytanie: „To co? Widzimy się za rok?”. Z Jurkiem można by rozmawiać rok w rok i zawsze byłoby o czym. Wtedy dzięki zbiórce dofinansowano wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Podczas 29. finału zbieramy na laryngologię, otolaryngologię i diagnostykę głowy. Za rok będziemy świętować 30. finał WOŚP. Chyba trzeba się znowu spotkać ;)
#33 Anna Kalczyńska – „Dom Dobry”
Wywiad z Anną Kalczyńską / Dlaczego nie została aktorką? Czy prawie 20 lat w TVN to dużo? Jak bardzo opłacalna jest praca w dziale prasowym Komisji Europejskiej? Czym się objawia „przebodźcowanie” przed media? Czy spotyka ją hejt, z którym sobie nie radzi? A także czy chciałaby umrzeć na wizji? Na nasze pytania odpowiada – Anna Kalczyńska.
#46 „Lepsi ludzie” – dr Agata Kołodziejczyk – „Marsjanie są wśród nas”
Jaki jest związek oka muchy z wyprawą na Marsa? Czy kombucha może mieć zastosowanie na Księżycu? Kto znajdzie sposób na cofnięcie zegara biologicznego? I wreszcie – co robią kandydaci na astronautów w prywatnym domu pod Krakowem? W naukowej serii „Lepsi ludzie” rozmawiamy z astrobiolożką – dr Agatą Kołodziejczyk, która po doświadczeniach w Europejskiej Agencji Kosmicznej rozwija badawcze projekty kosmiczne w Polsce. Z naszego podcastu dowiecie się również, jak z gracją odrzucić propozycję pracy u Elona Muska ?
#61 „Lepsi ludzie” – Tomasz Czajka – „Jestem po stronie robotów”
Wybitny programista Tomasz Czajka opowiada o przyszłości ludzkości, misji na Marsa, sztucznej inteligencji, autonomicznych robotach, pracy w SpaceX i… gadzim móżdżku.
#76 Aleksandra Sykulak – „BAFTA 2024, czyli jak zdobyć brytyjskiego Oscara”
Aleksandra Sykulak, scenarzystka i reżyserka, zdobywczyni nagrody BAFTA za scenariusz do filmu „Crab Day” opowiada o uroczystej gali rozdania brytyjskich Oscarów. Mówi także o pracy dla Netflixa oraz o swoich najnowszych projektach filmowych, w tym o serialu, którego bohaterkami są studentki szkoły filmowej, kręcące artystyczne filmy porno. Ola jest absolwentką prestiżowej The National Film and Television School. Z tej rozmowy dowiecie się między innymi w jaki sposób dostać się do takiej szkoły.
Zachęcamy do obejrzenia filmu Aleksandry Sykulak „To wszystko nie takie proste”: https://vimeo.com/509996896
#9 Maciej Okraszewski – „Polskiego słuchacza to zainteresuje”
Dlaczego nie został chirurgiem? Czym dla niego jest misja i jak blisko był jej porzucenia? A także co fajnego jest w kulaniu i jakiego koloru pasa dorobił się w brazylijskim ju-jitsu? Przy okazji dowiecie się także jak się nazywa stolica Kiribati. Zapraszamy na rozmowę z „Działem Zagranicznym”, czyli ekspertem od spraw, które polskiego czytelnika nie interesują – Maćkiem Okraszewskim.
#22 Andrzej Rysuje Milewski – „Prostacka kreska, żenada i dno”
Czym Andrzej Rysuje? Jak Andrzej koloruje? Jak Andrzej wymyśla? I jak Andrzej gra? W „nogę” rzecz jasna. Na jakiej pozycji i jak często strzela? Dowiecie się również, czy Andrzej ewoluuje i dlaczego Andrzej zmienia zdanie. W ogóle poznacie Andrzeja Milewskiego, jakby Rysował u was w domu, w dużym pokoju. Zadowoleni?
#30 Bilguun Ariunbaatar – Wiek niewinności – „Wojownik z Ułan Bator”
Urodził się w stolicy Mongolii, dorastał na typowym mongolskim blokowisku, z roczną przerwą na wiejskie klimaty stepowe. Zaznał więc wszystkich uroków mongolskiego życia i jako 9-latek na stałe przeniósł się do Polski. Mama pracowała w przychodni, a on rozpychał się na warszawskiej Pradze, na której znajomość mongolskiego sportu narodowego, czyli zapasów, czasem się przydaje. Mimo ksywki „Żółty Murzyn” nie został raperem. Mimo genów medycznych, nie pracuje jako ginekolog. Nie jest buddystą, katolikiem ani protestantem. Śpiewa antyradzieckie pieśni rewolucyjne i mierzy się z alikwotami. Bilguun Ariunbaatar – piewca koni, stepu, słonej herbaty i… asfaltu.
#47 Anna Dzieduszycka – „Głaskanie zabronione!”
Kto klękał przed nią w Ameryce? Jak wspomina galę oskarową i hollywoodzkie bankiety? Kiedy dostała pierwszą prawdziwą sukienkę? Oraz dlaczego film „Sukienka” ma smutne zakończenie i komu to przeszkadzało? Z tej rozmowy dowiecie się także w jaki sposób rozpocząć karierę filmową… na przystanku tramwajowym. Na nasze pytania odpowiada aktorka – Anna Dzieduszycka.
#62 Człowiek Warga – Maciej Dąbrowski – „Snoop Zdupi Dogg”
Człowiek Warga opowiada o @zdvpy , tenisie, MMA, „Złym” i 10 latach na YouTubie
#77 Radosław Pyffel – „W co grają Chiny?”
Radosław Pyffel, socjolog, znawca Chin opowiada o licznych przewagach strategicznych Państwa Środka nad kolektywnym Zachodem, ale także o znaczących strukturalnych słabościach Pekinu. Nasz gość zauważa, że napięcie w stosunkach Chin i USA ma wyraźną tendencję eskalacyjną, a ewentualny chiński atak na Tajwan może być wypadkową wewnętrznych problemów Pekinu. Pytanie kto wyjdzie zwycięsko ze stale zaostrzającej się rywalizacji Chin i USA, wciąż pozostaje otwarte.