"podcast"
#1 Jerzy Małek – czarna owca polskiego jazzu
Czym różni się chuchanie od dmuchania? Dlaczego trąbka jest „alfa”? Co to jest „bieg trębacza” i jak nigdy nie dostać w trąbę? Odpowiedzi na te pytania zna tylko Jerzy „Mjuzik” Małek – jazzman, kompozytor, doktor, człowiek orkiestra.
#49 Józef Wancer – Wiek niewinności – „Bankowiec z Bielawy”
Urodził się w Komi, lecz sowieckiego gułagu nie pamięta. Pierwsze wspomnienia ma z Ukrainy, ale wychował się na Dolnym Śląsku i w Warszawie. Prawda o tragicznych losach rodziny docierała do niego powoli. Podobnie jak prawda o radzieckich towarzyszach i wujaszku Stalinie. W czerwonym harcerstwie Jacek Kuroń wpoił mu kult pracy i poszanowanie wolności osobistej. W pogoni za nią – jeszcze jako nastolatek – wyjechał do Ameryki. Do Polski wrócił dopiero, kiedy i ona odzyskała wolność. O swoim wieku niewinności i życiu przyszłością opowiada Józef Wancer – nestor polskiej bankowości, honorowy przewodniczący rady nadzorczej BNP Paribas i członek rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
#6 Magda Mołek – „Same glony – rozmowa romantyczna”
Kim jest boomer? Do kogo pasuje określenie MILF? A także co może zdziałać miks rozumu i cipki w dobrych proporcjach? Z wielkim taktem i jeszcze większą klasą poruszamy te ważne kwestie w rozmowie z naszą ulubioną dziennikarką – dowcipną, bystrą, „rozważną i erotyczną” Magdą Mołek.
Rozmowy na dachu
Nasze rozmowy płyną wbrew mainstreamowym trendom. Zapraszamy gości nie według klucza popularności, ale klucza ciekawości. Odkrywamy nowe tematy i penetrujemy mało znane terytoria.
#14 Piotr Pytlakowski – „Dobić bestię”
Dlaczego Zygfryd Kapela całe życie uciekał z Polski? Czy losy Niemców, Kaszubów, Ślązaków i Mazurów, którzy po II wojnie światowej znaleźli się w granicach nowej Polski, to jest „niewygodna” historia? Czy kobiety i dzieci musiały cierpieć, bo się „im należało” za ich niemieckość? O tym wszystkim i nie tylko dowiecie się z rozmowy z naszym „ojcem chrzestnym” – pisarzem i dziennikarzem „Polityki”, Piotrem Pytlakowskim, autorem przejmującej książki „Ich matki, nasi ojcowie”.
#50 Piotr Borowski – Wiek niewinności – „Mr. Mostafa z Pragi Północ”
Wychowując się w libijskim Bengazi, dzieciństwo spędzał na plaży, skąpany w słońcu. Okrucieństwa dyktatury Kadafiego widywał tylko w telewizji. Choć jest synem Polki i Irakijczyka nie mówi po arabsku, ale za to płynnie posługuje się włoskim. Po przyjeździe do Polski wylądował na warszawskiej Pradze-Północ, gdzie trochę łobuzował i słuchał punk rocka. O swoim wieku niewinności i tęsknocie za gorącymi powiewami wiatru Ghibli opowiada aktor Piotr Kamal Borowski.
#15 Arkadiusz Jakubik – „Rządzą nami jaszczury”
Czy „Strach XXI wieku” jest proroctwem? Jak bardzo płaska jest ziemia? Kto zbudował Pałac Kultury? I co z tym wspólnego mają jaszczury? A także gdzie leży przyszłość branży muzycznej i dlaczego sto lat temu lewica miała więcej werwy? Na tym nie koniec atrakcji, spytamy bowiem czy Kum Kaplica był z tych… Siemiątkowskich. Naszym gościem jest aktor, reżyser, frontman grupy Dr Misio – Arkadiusz Jakubik, ojciec bardzo zdolnych dzieci.
#51 Yvette Żółtowska-Darska – „Nie ma wiernego piłkarza…”
Dlaczego tata Messiego ma dużą klasę, a siostra Ronaldo niesamowitą historię do opowiedzenia? Czy to prawda, że tylko Ibra potulnie wyczekuje żony? A także jakim kluczem dobiera się bohaterów do książek dla dzieci? I dlaczego Nergal nie łapie się do 40. wspaniałych? Odpowiedzi na te pytania daje autorka bestsellerów – Yvette Żółtowska-Darska. Aha… z tego podcastu dowiecie się również dlaczego jest tak mało komentatorek sportowych.
#16 Daria Abramowicz – „Nie jestem groźna”
Jak zjeść kolację na koszt oligarchy? Jak wyglądają bitwy o autorytet? Jak być w pracy dyrektywną? I jak funkcjonować w warunkach rywalizacji sportowej na najwyższym światowym poziomie? A także jak szybko spada się z przyczepy i jak boleśnie łamie nadgarstek? O tym wszystkim – i nie tylko – opowiada żeglarka i psycholożka Daria Abramowicz. Acha… będzie też co nieco o Idze Świątek ;-)
#55 Jarek Szubrycht – „Tureckie gumki introwertyków”
Jak zostaje się gwiazdą metalowej kapeli, nie chcąc być muzykiem? Dlaczego polski metal jest bardziej diaboliczny niż czeski? Czym się różnili punkowcy od metalowców? Dlaczego nazwa „Terror” dzisiaj brzmi lepiej niż 20 lat temu? A także jak wygląda korespondencja polskiego nastolatka z amerykańskim mordercą skazanym na śmierć? Na te i wiele innych żelazistych pytań odpowiada Jarek Szubrycht, autor książki „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”.
#012 „Perły i Petardy” – Wojciech Szczęsny
Wywiad „Playboya” z Wojtkiem Szczęsnym / Jedliśmy lekko wysmażone steki w argentyńskiej knajpie na londyńskim Hampstead i… czekaliśmy na cud. A następnego dnia ten prawie się wydarzył. Fajny czas, fajna rozmowa. Dużo śmiechu, ciętych ripost, sporo o dzieciństwie i rodzinie, jeszcze więcej o dziewczynach, szczególnie o Keirze Knightley. Jest też co nieco o odwiecznej walce Arsenalu z Tottenhamem. O dziwo o Juventusie nikt wtedy nawet nie wspomniał, za to sporo rozmawialiśmy o Milanie. Generalnie było dobrze. I wciąż jest! Posłuchajcie.
#56 Tomasz Listkiewicz – „Obudź się, czarny Alibabo”
Tomasz Listkiewicz, sędzia piłkarski, złoty medalista Mistrzostw Świata w Katarze opowiada o ostatnim turnieju. Mówi o zastosowaniu sztucznej inteligencji w futbolu i o technologiach, które już teraz zmieniają sposób sędziowania. Podoba Ci się ta rozmowa? Wesprzyj nas – www.patronite.pl/wywiadowcy
#28 Andrzej Seweryn – Wiek niewinności – „Proletariusz z Żoliborza”
Owoc wojennej miłości. Dorastał na warszawskim Żoliborzu, po sąsiedzku z braćmi Kaczyńskimi. Na podwórku zawsze grał hitlerowca. Dobry koszykarz, któremu śnił się wielki kozioł. Harcerz w czerwonej chuście, śpiewający hymn Światowej Federacji Młodzieży. Wychowanek Jacka i Feliksa Kuroniów, który wyrósł na opozycjonistę. Chłopiec z rozbitej i biednej rodziny, którą heroicznie utrzymywała mama, pracą własnych rąk. Mimo to Andrzej Seweryn szczerze przyznaje, że nigdy nie liczył się z jej ani ojca zdaniem.
„Wiek niewinności” to cykl rozmów o dzieciństwie, który powstaje we współpracy z Sekielski Brothers Studio. Dzieciństwo to czas, który większość z nas ukształtował na resztę życia. Każde dzieciństwo jest inne, każde ma dobre i złe strony. Każde też ma kluczowy wpływ na dorosłe życie. Z naszymi gośćmi wspominamy ich „wiek niewinności”. Pytamy o smaki i zapachy, smutki i radości, kompleksy, sukcesy, o pierwsze łobuzowanie, pierwsze randki i pierwsze miłości. Sprawdzamy, z czego wyrośli i z jakiej są gliny.
#57 Krzysztof Stanowski – „Trybun ludowy z Hejt Parku”
Dlaczego nie jest już pistoletem i po co zbudował własne media? Na nasze pytania odpowiada Krzysztof Stanowski – współtwórca Kanału Sportowego, redaktor naczelny Weszło i prowadzący Hejt Park, czyli najpopularniejszy program publicystyczny w Polsce.
#013 „Perły i Petardy” – Robert Lewandowski
Wywiad „Playboya” z Robertem Lewandowskim / Pojechaliśmy do Dortmundu na spotkanie z Lewym tuż przed Mistrzostwami Europy 2012 roku. My jedliśmy szparagi, a Robert wsuwał suplementy. Poza tym obstawiał, że turniej wygra Holandia (nie wyszła z grupy), a zawiodą Hiszpanie (wygrali). Na szczęście nasz kapitan o wiele lepiej radzi sobie z grą w piłkę niż z typowaniem meczów. I na tym się skupmy. Polska gola!
#58 Tomasz Czukiewski – „Jak robak w chrzanie”
Tomasz #Czukiewski @ciekawehistorietv opowiada o swoich początkach w TVN Warszawa, rzetelności mediów, zarabianiu na wojnie w internecie, sytuacji polskiej edukacji i… podrywie na kanał YT.
#29 Marek Sekielski – „SKOKi, uczucia, nałogi”
https://youtu.be/amZGjVhAwG8 Co to jest dupościsk? I jak go kontrolować? Po co palić ognisko na środku biurka i dlaczego nie warto wrzucać petardy do mieszkania koleżanki? Czy da się uprawiać dobre, niezależne dziennikarstwo tylko dzięki wsparciu odbiorców? A także kiedy zobaczymy film o SKOKach i film o Janie Pawle II? Na nasze pytanie odpowiada – Marek …
#59 Winicjusz Wini Bartków – „Cepy dla umarlaków”
https://youtu.be/_RLDJ59dmI4 Winicjusz #Wini Bartków @WINIWIZJA opowiada o muzycznych talentach, profesji fotografa, języku francuskim, życiu na desce i… ESSIE ;)
#014 „Perły i Petardy” – Wojciech Karolak
Gwiazda, która lubiła świecić w cieniu. Geniusz, który był zbyt skromny. Romantyk, który miłość stawiał nad karierą. Wirtuoz ginącego instrumentu. Mężczyzna nazywający siebie… Zającem. Spotkania z Wojciechem Karolakiem nie zapomnimy nigdy. My jedliśmy tajskie, on odpalał jednego e-papierosa od drugiego i opowiadał. Ponad trzy godziny opowiadał. O żonie – Marii Czubaszek, o wojennych wspomnieniach, krakowskich tułaczkach, alkoholowych szaleństwach, podbijaniu Ameryki, fizycznej walce z organami Hammonda, a także o przyjaźniach z Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem i Ryszardem Horowitzem. Co chwila wybuchaliśmy niekontrolowanym śmiechem. Wojciech Karolak był jedyny w swoim rodzaju. Był niezastąpiony. Bardzo nam smutno, że już się nie spotkamy. Na szczęście została wspaniała muzyka.
#33 Anna Kalczyńska – „Dom Dobry”
Wywiad z Anną Kalczyńską / Dlaczego nie została aktorką? Czy prawie 20 lat w TVN to dużo? Jak bardzo opłacalna jest praca w dziale prasowym Komisji Europejskiej? Czym się objawia „przebodźcowanie” przed media? Czy spotyka ją hejt, z którym sobie nie radzi? A także czy chciałaby umrzeć na wizji? Na nasze pytania odpowiada – Anna Kalczyńska.
#015 „Perły i Petardy” – Tomasz Knapik
Był jak domownik, jak przyjaciel i jak mentor. Wierzcie lub nie, Tomasz Knapik był ważną częścią życia Wywiadowców. Aż dziw, że zrobiliśmy tylko dwie spisane w wywiad rozmowy. Zawsze wiedzieliśmy, że z tych rozmów mogła powstać książka. Nie zdążyliśmy. Bardzo żal. Bardzo będzie nam Tomka brakowało. Serce pęka. Tomasz Knapik na zawsze pozostanie legendą, jedynym polskim lektorem, który wyrósł ponad swoją branżę. Przypominamy wywiad z Tomkiem, który ukazał się w „Przekroju” w 2013 roku.
#35 Agnieszka Sorycz – „Dziady, wiedźmy, kręgi i księgi”
Jak pisało się „Północny Sabat” i kiedy powstanie film na jego podstawie? Dlaczego miks fantastyki miejskiej i mitologii słowiańskiej jest ciekawy? Czy nasza bohaterka bywa wiedźmą i kim była w poprzednich wcieleniach? A także co wspólnego mają Dziady i Halloween? Oraz czym różni się czarodziejstwo od czarostwa? Na nasze pytania odpowiada – czasem nas zaklinając – pisarka, Agnieszka Sorycz.
#37 Michał Urbaniak – Wiek niewinności – „Amerykanin z Łodzi”
Ojca – przedwojennego przedsiębiorcę – zapamiętał dwa razy, między innymi z szynkwasu „U Denysa”. Ojczym, po którym ma nazwisko, był porywczy. Matka z kolei miała niesłychaną żyłkę do interesów. Jako dziecko Michaś był królem życia – mama z ojczymem prowadzili nielegalną fabrykę, w której obszywali pół Polski i zarabiali jak nikt. Cymbergaj 20-dolarówkami, ananasy i banany, basen w ogrodzie, motocykl BMW – tak wyglądało dzieciństwo młodego skrzypka, a potem słynnego na całym świecie jazzmana – Michała Edmunda Michałowskiego, czyli Michała Urbaniaka – faceta, który wciąż nie przestał być dzieckiem.
Podoba Ci się ta rozmowa? Wesprzyj to, co robimy i zaproś nas na kawę :-) https://buycoffee.to/wywiadowcy.pl
#40 Katarzyna Bonda – Wiek niewinności – „Szatan z Twin Peaks”
Od dziecka żubry jadły jej z ręki, a puszcza nęciła zapachami. W jej pokoju pachniało jednak smarem samochodowym, a z okna widziała kotłownię. Była grzeczną dziewczynką, do czasu kiedy w koszulce z Kurtem Cobainem zaczęła zwalczać lokalnych disco-polowców. Prawdziwe piekło rozpętała jednak dopiero, gdy rzuciła ogryzkiem w batiuszkę. Mogła być siatkarką albo pianistką, lecz wybrała inną karierę. O swoim dzieciństwie opowiada nam Katarzyna Bonda.
#39 Zuzanna Ziomecka – Wiek niewinności – „Zeus z Detroit”
Rozmowa z Zuzanną Ziomecką / Po pierwszych sześciu latach życia na warszawskiej Woli, wylądowała z rodzicami-dziennikarzami w Kalifornii. Od razu na święta Bożego Narodzenia – pierwsze, które dobrze pamięta. Potem przeprowadziła się do Dearborn w stanie Michigan. Słuchała New Kids on the Block, chodziła w stroju Krakowianki, zajadała się „zielonymi wodami” i próbowała dominować w amerykańskim szkolnym towarzystwie. Na wakacje wracała do Polski, w której poznała smak alkoholu i papierosów. Wychowywana „przez zażenowanie” szukała swojej drogi, by w końcu na dobre osiąść w Warszawie. Dopiero tutaj stała się dorosła. Zuzanna Ziomecka – niedoszła wiolonczelistka z San Francisco – opowiada o swoim wieku niewinności.