#15 Arkadiusz Jakubik – „Rządzą nami jaszczury”

Czy „Strach XXI wieku” jest proroctwem? Jak bardzo płaska jest ziemia? Kto zbudował Pałac Kultury? I co z tym wspólnego mają jaszczury? A także gdzie leży przyszłość branży muzycznej i dlaczego sto lat temu lewica miała więcej werwy? Na tym nie koniec atrakcji, spytamy bowiem czy Kum Kaplica był z tych… Siemiątkowskich. Naszym gościem jest aktor, reżyser, frontman grupy Dr Misio – Arkadiusz Jakubik, ojciec bardzo zdolnych dzieci.

Czytaj dalej

#37 Michał Urbaniak – Wiek niewinności – „Amerykanin z Łodzi”

Ojca – przedwojennego przedsiębiorcę – zapamiętał dwa razy, między innymi z szynkwasu „U Denysa”. Ojczym, po którym ma nazwisko, był porywczy. Matka z kolei miała niesłychaną żyłkę do interesów. Jako dziecko Michaś był królem życia – mama z ojczymem prowadzili nielegalną fabrykę, w której obszywali pół Polski i zarabiali jak nikt. Cymbergaj 20-dolarówkami, ananasy i banany, basen w ogrodzie, motocykl BMW – tak wyglądało dzieciństwo młodego skrzypka, a potem słynnego na całym świecie jazzmana – Michała Edmunda Michałowskiego, czyli Michała Urbaniaka – faceta, który wciąż nie przestał być dzieckiem.

Podoba Ci się ta rozmowa? Wesprzyj to, co robimy i zaproś nas na kawę :-) https://buycoffee.to/wywiadowcy.pl

Czytaj dalej

#01 „Perły i Petardy” – Jacek Borcuch

Kto spalił stodołę w Lany Poniedziałek? Jak podrabia się paszporty żyletką i nieporadnie kradnie samochody? Co dziś słychać u powabnej sąsiadki i dlaczego terkot projektora ma erotyczny podtekst? A wreszcie – jak zarabia się pieniądze za nic? Na te pytania odpowiedzi udziela reżyser, aktor, śpiewak operowy – Jacek Borcuch. (Playboy nr 11, 2011 rok)

Czytaj dalej

#08 „Perły i Petardy” – Marek Kondrat

Warszawa. Poddasze sklepu z winami naszego bohatera. Wyjątkowo jednak piliśmy herbatę i kawę. Ponad trzy godziny rozmowy minęło jak 20 minut, bo nie jest tajemnicą, że Marek Kondrat ma dar  opowiadania. Gadaliśmy o sporcie, również takim jak cymbergaj czy pikuty. Nie mogło zabraknąć tematu służby wojskowej oraz pięknych dziewczyn i brzydkich, niezdolnych polityków. Od naszego spotkania minęło ponad 13 lat, ale uderza aktualność wszystkich słów wtedy wypowiedzianych. Jest więc obawa przed braćmi Kaczyńskimi, rozpychający się łokciami Roman Giertych i tworząca się właśnie Partia Kobiet (!). Pojawia się również wątek kościelnych klakierów. A nad wszystkim unosi się duch porządnego winiarstwa, bo już wtedy Marek Kondrat wolał rozmawiać o dobrym Cabernecie niż o nikomu nie znanym fińskim filmie, w którym kiedyś zagrał.

Czytaj dalej

#38 Witold Szabłowski – „Knajpa Pod Dyktatorem”

Wywiad z Witoldem Szabłowskim / Czy dziadek Putina gotował dla Rasputina, Lenina i Stalina? Kto przyrządził barszcz Gagarinowi, który ten wziął ze sobą na orbitę? Jak smakują indyk w pigwach, śledzie po kerczeńsku, kamczackie kraby i łapy niedźwiedzia? Kiedy należy śpiewać do ciasta drożdżowego? Do jakiego baru chodzi prezes Kaczyński? Co z budyniem prezydenta Dudy? Czyje książki są popularne w hongkońskim więzieniu i jakim cudem „Tańczące niedźwiedzie” zostały lekturą szkolną na Tajwanie? Na nasze pytania odpowiada Witold Szabłowski – autor książki „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem”.

Czytaj dalej

#3 Wojciech Mann – Kanał Gruba Rura

Jak trudno odchodzi się z Trójki i czy łatwo zdobyć uwagę odbiorców w internecie? Kto wymyślił Grubą Rurę i dlaczego firma Czapex zrezygnowała z jej sponsoringu? A także jakie plany nasz bohater wiąże z pewnym stołkiem? Na te i inne pytania odpowiada jeden, jedyny, niepowtarzalny – Wojciech Mann.

Czytaj dalej

#16 Daria Abramowicz – „Nie jestem groźna”

Jak zjeść kolację na koszt oligarchy? Jak wyglądają bitwy o autorytet? Jak być w pracy dyrektywną? I jak funkcjonować w warunkach rywalizacji sportowej na najwyższym światowym poziomie? A także jak szybko spada się z przyczepy i jak boleśnie łamie nadgarstek? O tym wszystkim – i nie tylko – opowiada żeglarka i psycholożka Daria Abramowicz. Acha… będzie też co nieco o Idze Świątek ;-)

Czytaj dalej

#40 Katarzyna Bonda – Wiek niewinności – „Szatan z Twin Peaks”

Od dziecka żubry jadły jej z ręki, a puszcza nęciła zapachami. W jej pokoju pachniało jednak smarem samochodowym, a z okna widziała kotłownię. Była grzeczną dziewczynką, do czasu kiedy w koszulce z Kurtem Cobainem zaczęła zwalczać lokalnych disco-polowców. Prawdziwe piekło rozpętała jednak dopiero, gdy rzuciła ogryzkiem w batiuszkę. Mogła być siatkarką albo pianistką, lecz wybrała inną karierę. O swoim dzieciństwie opowiada nam Katarzyna Bonda.

Czytaj dalej

#03 „Perły i Petardy” – Anna Mucha

Których kobiet nie wyrzuciłaby z łóżka? Gdzie rzuca się skonsolidowane pawie? Ile przyjemności płynie ze składania autografów na 18-letnich tyłkach? O tym wszystkim opowiada Anna Mucha, robiąc… kocią mordkę. (Playboy nr 10, rok 2009)

Czytaj dalej

#17 Katarzyna Bonda – „Dialogi wewnętrzne piłkarza”

Jak wyglądają kolory w czarno-białych filmach Hitchcocka? Czy wysocy i żylaści mają lepiej? W jaki sposób otrząsnąć się po spotkaniu z diabłem? Oraz dlaczego od niedawna można przestać się bać kazachskiego wywiadu? Katarzyna Bonda odpowiada nie tylko na te mrożące krew w żyłach pytania, ale również zdradza kulisy powstania swojej najnowszej książki „Miłość czyni dobrym”. Rozmawiamy także o super-tajnej powieści, o której jeszcze nic nie wiadomo… Słuchajcie pilnie.

Czytaj dalej

#39 Zuzanna Ziomecka – Wiek niewinności – „Zeus z Detroit”

Rozmowa z Zuzanną Ziomecką / Po pierwszych sześciu latach życia na warszawskiej Woli, wylądowała z rodzicami-dziennikarzami w Kalifornii. Od razu na święta Bożego Narodzenia – pierwsze, które dobrze pamięta. Potem przeprowadziła się do Dearborn w stanie Michigan. Słuchała New Kids on the Block, chodziła w stroju Krakowianki, zajadała się „zielonymi wodami” i próbowała dominować w amerykańskim szkolnym towarzystwie. Na wakacje wracała do Polski, w której poznała smak alkoholu i papierosów. Wychowywana „przez zażenowanie” szukała swojej drogi, by w końcu na dobre osiąść w Warszawie. Dopiero tutaj stała się dorosła. Zuzanna Ziomecka – niedoszła wiolonczelistka z San Francisco – opowiada o swoim wieku niewinności.

Czytaj dalej

#04 „Perły i Petardy” – Magda Mołek

Dlaczego wciąż mówi „Nie”? A także co na to jej mama? Jak zarobiła pierwsze pieniądze i dlaczego jest rozpuszczona? Na te i wiele innych pytań odpowiada najjaśniejsza z telewizyjnych gwiazd – Magda Mołek. Gościnnie pojawia się też… Marcin Meller. (Playboy nr 9, rok 2010)

Czytaj dalej

#18 „Lepsi ludzie” – Grzegorz Kaszyński

Co to jest biodruk 3D? Po co nam bioniczna trzustka? Jak wykorzystuje się drukowaną ludzką skórę? Czy można już drukować komórki mózgowe i czy jest to etyczne? Przedstawiamy kolejny odcinek z serii „Lepsi ludzie”. Na nasze pytania – także o ludzkie androidy – odpowiada specjalista w zakresie bio-technologii Grzegorz Kaszyński, współtwórca i prezes Sygnis Bio Technologies.

Czytaj dalej

#42 Ilja Zmiejew – Wiek niewinności – „Wolnościowiec z Kazania”

Rosjanin, Żyd czy Polak? Urodził się dwa tysiące kilometrów od Warszawy, w mieście nad szeroko rozlaną Wołgą – w Kazaniu. Po rozwodzie rodziców, polskiej Żydówki i Rosjanina, przeniósł się jeszcze dalej w głąb sowieckiego imperium – do Permu. Od zawsze czuł się inny, nosił polską harcerską czapkę i kurtkę wojskową. Jako dziecko marzył o życiu w kraju, z którego pochodziła mama. Opowiadając nam o dzieciństwie, wspomina dziadka zakochanego w Stalinie, komsomolskie zauroczenie matki, milczenie ojca, rozciętą wargę i niepowtarzalny zapach chińskich trampek. O swoim wieku niewinności oraz o nienawiści do Putina opowiada aktor i lektor Ilja Zmiejew, człowiek, który tylko zrządzeniem złośliwego losu nie został – jak jego rodzice – lekarzem.

Czytaj dalej

#4 Jacek Gmoch – Pamiętniki Pani Stefanii

Co zmieniło się w życiu Najlepszego Trenera Na Świecie przez ostatnie dwa lata? Czy naszą książkę przeczytała w końcu małżonka Stefania? Czy futbol totalny ma jeszcze rację bytu? Jak się żyje w Atenach w czasie pandemii? Na te i inne pytania o(d)powie raper z Pruszkowa – Jacek Gmoch.

Czytaj dalej

#19 Janusz Palikot – „Marakuja i nie ma …”

Ile pary poszło w BUH? Dlaczego Tenczynek jest demokratyczny, a Okovita nie jest wódką? A także dlaczego bohater tego podcastu aktualnie nie jest bogaty i z jakiego powodu w Polsce nie sprawdzają się helikoptery? Słuchajcie, a dowiecie się również czy jest to najbardziej heroiczny wywiad w życiu Janusza Palikota. Zapraszamy na specjalny, świąteczny odcinek Wywiadowcy Podcast. Wesołych!

Czytaj dalej

#55 Jarek Szubrycht – „Tureckie gumki introwertyków”

Jak zostaje się gwiazdą metalowej kapeli, nie chcąc być muzykiem? Dlaczego polski metal jest bardziej diaboliczny niż czeski? Czym się różnili punkowcy od metalowców? Dlaczego nazwa „Terror” dzisiaj brzmi lepiej niż 20 lat temu? A także jak wygląda korespondencja polskiego nastolatka z amerykańskim mordercą skazanym na śmierć? Na te i wiele innych żelazistych pytań odpowiada Jarek Szubrycht, autor książki „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”.

Czytaj dalej

#5 Andrzej Kruszewicz – „Szympans czy Bonobo? Druga tura”

Tuż przed niedzielnymi wyborami zadajemy fundamentalne pytania. Dowiadujemy się czy w świecie zwierząt funkcjonuje demokracja i czy zwierzęta wybierają swoich prezydentów. A także które gatunki tworzą polityczne koalicje i jak pewne małpy rozwiązują społeczne konflikty za pomocą szalonych orgii… O tym wszystkim (choć nie tylko) opowiada dyrektor Warszawskiego ZOO, nieoceniony dr Andrzej Kruszewicz, autor wydanej niedawno książki: „Sekretne życie zwierząt”.

Czytaj dalej

#20 Bartek Borówka Borowicz – „Przygody kanoniera”

Czy organizatorzy koncertów mają groupies? Co dzieje się za kulisami małych i dużych festiwali? Skąd się biorą muzycy, którzy nie chcą grać za dużą kasę? A także jak się kończy jazda zarzyganym busem? Odpowiedzi na te pytania zna tylko jeden człowiek – słynny na całą Polskę „Borówka”, czyli Bartek Borowicz, autor niezwykłej książki „Borówka Music. 15 lat w trasie koncertowej”.

Czytaj dalej

#56 Tomasz Listkiewicz – „Obudź się, czarny Alibabo”

Tomasz Listkiewicz, sędzia piłkarski, złoty medalista Mistrzostw Świata w Katarze opowiada o ostatnim turnieju. Mówi o zastosowaniu sztucznej inteligencji w futbolu i o technologiach, które już teraz zmieniają sposób sędziowania. Podoba Ci się ta rozmowa? Wesprzyj nas – www.patronite.pl/wywiadowcy

Czytaj dalej

#6 Magda Mołek – „Same glony – rozmowa romantyczna”

Kim jest boomer? Do kogo pasuje określenie MILF? A także co może zdziałać miks rozumu i cipki w dobrych proporcjach? Z wielkim taktem i jeszcze większą klasą poruszamy te ważne kwestie w rozmowie z naszą ulubioną dziennikarką – dowcipną, bystrą, „rozważną i erotyczną” Magdą Mołek.

Czytaj dalej

#21 „Lepsi ludzie” – Jacek Jemielity

Czy szczepionki mRNA to przyszłość medycyny? Czy pomogą nam walczyć nie tylko z koronawirusem, ale również z rakiem? A także czy na szczepienia antynowotworowe będzie nas stać? Na te pytania odpowiada profesor Jacek Jemielity, który w dziedzinie mRNA wraz ze swoim zespołem dokonał fundamentalnego odkrycia na skalę światową. Nasz gość pracuje w Centrum Nowych Technologii UW i jest współzałożycielem firmy ExploRNA. Z tej rozmowy dowiecie się także, kto w najbliższych latach otrzyma Nagrodę Nobla…

Czytaj dalej

#7 Łukasz Muszyński – „Kino kontra stream”

Jak Covid19 zmienia branżę filmową? Na co czekają wielkie wytwórnie? Dlaczego platformy streamingowe inwestują w wysokobudżetowe artystyczne produkcje? Kiedy widzowie wrócą do kin i jak konieczność noszenia maseczek wpłynie na frekwencję? A także czy festiwale filmowe w obliczu pandemii wypracują nową formułę funkcjonowania? Na te i wiele innych pytań odpowiada sekretarz redakcji Filmwebu, dziennikarz filmowy Łukasz Muszyński.

Czytaj dalej

#09 „Perły i Petardy” – Jurek Owsiak – Podcasty dla WOŚP

Z Jurkiem jesteśmy od samego początku. Najpierw jako uczniowie LO, potem już zawodowo od 3. finału. Spotykaliśmy się wielokrotnie przy okazji wywiadów radiowych i prasowych. Tym razem jako wywiadowcy Playboya zainstalowaliśmy się w sercu WOŚP-u, czyli siedzibie Fundacji na warszawskim Służewie. Przed rozmową Jurek został odpowiednio rozgrzany przez fotografa Andrzeja Wiktora, by potem „lecieć na maksa” – o konwojowaniu koni z Łochowa do Zebrzydowic, o służbie wojskowej w Iławie, o pobycie w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, miłości do perkusji, pracy witrażysty, piciu wódki w Albanii, pomocy humanitarnej na Sri Lance i dniu jąkania. Anegdota goniła anegdotę, czas uciekał niepostrzeżenie, a na odchodnym dostaliśmy pytanie: „To co? Widzimy się za rok?”. Z Jurkiem można by rozmawiać rok w rok i zawsze byłoby o czym. Wtedy dzięki zbiórce dofinansowano wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Podczas 29. finału zbieramy na laryngologię, otolaryngologię i diagnostykę głowy. Za rok będziemy świętować 30. finał WOŚP. Chyba trzeba się znowu spotkać ;)

Czytaj dalej

#9 Maciej Okraszewski – „Polskiego słuchacza to zainteresuje”

Dlaczego nie został chirurgiem? Czym dla niego jest misja i jak blisko był jej porzucenia? A także co fajnego jest w kulaniu i jakiego koloru pasa dorobił się w brazylijskim ju-jitsu? Przy okazji dowiecie się także jak się nazywa stolica Kiribati. Zapraszamy na rozmowę z „Działem Zagranicznym”, czyli ekspertem od spraw, które polskiego czytelnika nie interesują – Maćkiem Okraszewskim.

Czytaj dalej

#22 Andrzej Rysuje Milewski – „Prostacka kreska, żenada i dno”

Czym Andrzej Rysuje? Jak Andrzej koloruje? Jak Andrzej wymyśla? I jak Andrzej gra? W „nogę” rzecz jasna. Na jakiej pozycji i jak często strzela? Dowiecie się również, czy Andrzej ewoluuje i dlaczego Andrzej zmienia zdanie. W ogóle poznacie Andrzeja Milewskiego, jakby Rysował u was w domu, w dużym pokoju. Zadowoleni?

Czytaj dalej

#11 „Lepsi ludzie” – Paweł Soluch

Czy sparaliżowani będą chodzić, niewidomi widzieć, a niesłyszący słyszeć? Właściwie to już nie jest pytanie „czy”, ale „kiedy”. Wielkimi krokami nadchodzi rewolucja technologiczna, która zmieni oblicze medycyny, a przy okazji zmieni też nas. Interfejs mózg-komputer uzbroi ludzi w prawdziwe super moce. W perspektywie kilku dekad podzielimy się na zwykłych i ulepszonych. „Lepsi ludzie” to nowy cykl w naszym podkaście, w którym porozmawiamy o przyszłości homo sapiens i zastanowimy się przed jakimi etycznymi wyzwaniami staniemy w nadchodzących latach. Naszym pierwszym gościem jest neuropsycholog i neuronawigator, naukowiec i biznesmen – Paweł Soluch, twórca firmy Neuro Device, pracującej nad urządzeniem wspomagającym rehabilitację zaburzeń mowy, z wykorzystaniem interfejsu mózg-komputer.

Czytaj dalej

#23 Anna Dziewit-Meller – „Śląski feminizm i ołowiane marchewki”

Czy mężczyźni boją się inteligentnych kobiet bardziej niż Lucypera? Gdzie rośnie radioaktywna kapusta? Do czego przydaje się znajomość australijskiej konstytucji i kto w Chinach śpiewa, że „nic z tego nie będzie”? O tym wszystkim opowiada Anna Dziewit-Meller – pisarka, felietonistka, wokalistka, gitarzystka i od niedawna redaktor naczelna W.A.B.

Czytaj dalej

#10 Tomasz Kot – „Czeski film”

Co dalej z Bondem? Co z Teslą? Co z filmem Kike Maíllo? I co z Kaliszem?! Tomek Kot rozgryza dla nas Hollywood, opowiada co słychać w naprawdę wielkim świecie i płynnie przechodzi do wspomnień z rodzinnej Legnicy. Pojawia się także zapowiedź debiutu reżyserskiego Agnieszki Kot oraz opowieść o podróży Uberem w Los Angeles. Warto!

Czytaj dalej

#28 Andrzej Seweryn – Wiek niewinności – „Proletariusz z Żoliborza”

Owoc wojennej miłości. Dorastał na warszawskim Żoliborzu, po sąsiedzku z braćmi Kaczyńskimi. Na podwórku zawsze grał hitlerowca. Dobry koszykarz, któremu śnił się wielki kozioł. Harcerz w czerwonej chuście, śpiewający hymn Światowej Federacji Młodzieży. Wychowanek Jacka i Feliksa Kuroniów, który wyrósł na opozycjonistę. Chłopiec z rozbitej i biednej rodziny, którą heroicznie utrzymywała mama, pracą własnych rąk. Mimo to Andrzej Seweryn szczerze przyznaje, że nigdy nie liczył się z jej ani ojca zdaniem.

„Wiek niewinności” to cykl rozmów o dzieciństwie, który powstaje we współpracy z Sekielski Brothers Studio. Dzieciństwo to czas, który większość z nas ukształtował na resztę życia. Każde dzieciństwo jest inne, każde ma dobre i złe strony. Każde też ma kluczowy wpływ na dorosłe życie. Z naszymi gośćmi wspominamy ich „wiek niewinności”. Pytamy o smaki i zapachy, smutki i radości, kompleksy, sukcesy, o pierwsze łobuzowanie, pierwsze randki i pierwsze miłości. Sprawdzamy, z czego wyrośli i z jakiej są gliny.

Czytaj dalej

#12 Maciej Łubieński – „Hrabia nie przeprasza”

O co naprawdę chodziło Wandzie, która nie chciała Niemca? Dlaczego Ministerstwo Cyfryzacji stoi na Łubieńszczyźnie? Czy wypada dokonać coming-out’u przodka? A także jak nie pójść w ślady swojego imiennika prymasa interrexa? O tym wszystkim dowiecie się z naszej rozmowy z Maciejem Łubieńskim, autorem książki „Portret rodziny z czasów wielkości”.

Czytaj dalej

#29 Marek Sekielski – „SKOKi, uczucia, nałogi”

https://youtu.be/amZGjVhAwG8 Co to jest dupościsk? I jak go kontrolować? Po co palić ognisko na środku biurka i dlaczego nie warto wrzucać petardy do mieszkania koleżanki? Czy da się uprawiać dobre, niezależne dziennikarstwo tylko dzięki wsparciu odbiorców? A także kiedy zobaczymy film o SKOKach i film o Janie Pawle II? Na nasze pytanie odpowiada – Marek …

Czytaj dalej

#72 Generał Waldemar Skrzypczak – „Czy Rosja zaatakuje Polskę za 3 lata?”

Gen. Waldemar Skrzypczak mówi o wojnie na Ukrainie, potencjalnej inwazji na Polskę, a także czy Putin może wygrać i w jakiej kondycji jest Wojsko Polskie w 2024. Zapraszamy na wywiad, w którym dowiecie się również, czym jest Wielka Gra Wojenna, co się stanie z Ukrainą i jak może wyglądać wojna Rosja vs Polska. Ponadto generał Skrzypczak komentuje najnowsze zakupy polskiej armii i opowiada, jak politycy straszą ludzi. Przed wami rozmowa na z generałem Skrzypczakiem.

Czytaj dalej

#13 „Lepsi ludzie” – Paweł Golik

Dzieci ulepszone genetycznie? Żołnierze odporni na promieniowanie? Leki dedykowane jednej osobie? Koniec wielu nieuleczalnych chorób genetycznych? Czy raczej koniec epoki homo sapiens? Jakie nadzieje i zagrożenia czekają nas w związku z nową, rewolucyjną metoda edycji genów CRISPR/Cas9? W kolejnym odcinku z serii „Lepsi ludzie” na nasze pytania o zdobycze inżynierii genetycznej odpowiada prof. dr hab. Paweł Golik, kierujący Instytutem Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Czytaj dalej

#33 Anna Kalczyńska – „Dom Dobry”

Wywiad z Anną Kalczyńską / Dlaczego nie została aktorką? Czy prawie 20 lat w TVN to dużo? Jak bardzo opłacalna jest praca w dziale prasowym Komisji Europejskiej? Czym się objawia „przebodźcowanie” przed media? Czy spotyka ją hejt, z którym sobie nie radzi? A także czy chciałaby umrzeć na wizji? Na nasze pytania odpowiada – Anna Kalczyńska.

Czytaj dalej

#73 Witold Jurasz – „Białoruś jest dla nas ważniejsza niż Ukraina”

Witold Jurasz, były szef polskiej placówki w Mińsku, a dziś dziennikarz Onetu opowiada o słabościach polskiej dyplomacji, bałaganie w MZS, swoich potyczkach z Radkiem Sikorskim, służbach specjalnych oraz o oddalających się szansach Białorusi na zachowanie niezależności. Witold Jurasz jest autorem książek „Demon zza miedzy”, „Wataha Putina” (wraz z Hieronimem Gralą) oraz „Demony Rosji”. W duecie ze Zbigniewem Parafianowiczem prowadzi podcast „Raport Międzynarodowy”.

Czytaj dalej

#14 Piotr Pytlakowski – „Dobić bestię”

Dlaczego Zygfryd Kapela całe życie uciekał z Polski? Czy losy Niemców, Kaszubów, Ślązaków i Mazurów, którzy po II wojnie światowej znaleźli się w granicach nowej Polski, to jest „niewygodna” historia? Czy kobiety i dzieci musiały cierpieć, bo się „im należało” za ich niemieckość? O tym wszystkim i nie tylko dowiecie się z rozmowy z naszym „ojcem chrzestnym” – pisarzem i dziennikarzem „Polityki”, Piotrem Pytlakowskim, autorem przejmującej książki „Ich matki, nasi ojcowie”.

Czytaj dalej

#35 Agnieszka Sorycz – „Dziady, wiedźmy, kręgi i księgi”

Jak pisało się „Północny Sabat” i kiedy powstanie film na jego podstawie? Dlaczego miks fantastyki miejskiej i mitologii słowiańskiej jest ciekawy? Czy nasza bohaterka bywa wiedźmą i kim była w poprzednich wcieleniach? A także co wspólnego mają Dziady i Halloween? Oraz czym różni się czarodziejstwo od czarostwa? Na nasze pytania odpowiada – czasem nas zaklinając – pisarka, Agnieszka Sorycz.

Czytaj dalej

#74 Petros Psyllos – AI, ChatGPT, implanty, nadludzie

Petros Psyllos, wynalazca wyróżniony przez amerykańskiego Forbesa, elektronik i informatyk przewiduje jakie zawody przejmie sztuczna inteligencja i którzy z nas są najbardziej narażeni na utratę pracy na rzecz algorytmów AI. W tej rozmowie zastanawiamy się także czy ChatGPT cierpi i czy można mówić o samoświadomości LLM – czyli dużych modeli językowych. Wespół z Petrosem poszukujemy kosmitów – o dziwo – bezskutecznie, bo w kosmosie jesteśmy – o zgrozo – sami. Aha… warto też wspomnieć, że w tej rozmowie AI mówi naszymi głosami po grecku, a na dodatek śpiewa o nas piosenki w rytmie discopolo.

Czytaj dalej

#07 „Perły i Petardy” – Wojciech Pszoniak

Było zimno, nawet bardzo zimno. Spotkaliśmy się w mieszkaniu naczelnego „Playboya” Marcina Mellera, rozgrzewając się gruzińskimi potrawami i amerykańskimi trunkami. To był nasz pierwszy raz z Panem Wojciechem. Potem spotykaliśmy się tu i ówdzie, ale jednak pierwszy raz to pierwszy raz. Przepytywaliśmy Go z Marcinem przez cztery godziny, w trakcie których nasz bohater od czasu do czasu wyskakiwał zza stołu, by pokazać jak grał, gdzie był i w jaki sposób biegał. Recytował też poezję i śpiewał po francusku. Ale przede wszystkim pięknie opowiadał. O swojej sąsiadce Carli Bruni, o nieudanym samobójstwie, wypluwaniu płuc i służbie w wojsku w wieku 13 lat. Pokazywał nam, jak się gra na oboju, parodiował Andrzeja Wajdę i „wyrywał” świńskie polędwiczki jednym pociągnięciem. Nikt nam nie zabierze tych pierwszych czterech godzin z wielkim Mistrzem. Moglibyśmy tak cały czas, ale już się niestety nie uda.

Czytaj dalej

#36 Artur Nowak – „Rozmowa feministyczna”

Dlaczego kościół boi się kobiet? Czy to one obalą tę instytucję? A jeśli tak, to kiedy? Na czym polega niejednoznaczność Karola Wojtyły i co robił w jego towarzystwie Stanisław Dziwisz? Czy pedofile w kościele w końcu będą rozliczeni? Jak trudno ogarniać się, wychodząc z nałogów? Ile pieniędzy wydaje się na używki? Na nasze pytania odpowiada Artur Nowak – prawnik, publicysta i pisarz, współautor książek „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim kościele” (ze Stanisławem Obirkiem) i „Ogarnij się. czyli jak wychodziliśmy z szamba” (z Markiem Sekielskim).

Czytaj dalej