#37 Michał Urbaniak – Wiek niewinności – „Amerykanin z Łodzi”

Ojca – przedwojennego przedsiębiorcę – zapamiętał dwa razy, między innymi z szynkwasu „U Denysa”. Ojczym, po którym ma nazwisko, był porywczy. Matka z kolei miała niesłychaną żyłkę do interesów. Jako dziecko Michaś był królem życia – mama z ojczymem prowadzili nielegalną fabrykę, w której obszywali pół Polski i zarabiali jak nikt. Cymbergaj 20-dolarówkami, ananasy i banany, basen w ogrodzie, motocykl BMW – tak wyglądało dzieciństwo młodego skrzypka, a potem słynnego na całym świecie jazzmana – Michała Edmunda Michałowskiego, czyli Michała Urbaniaka – faceta, który wciąż nie przestał być dzieckiem.

Podoba Ci się ta rozmowa? Wesprzyj to, co robimy i zaproś nas na kawę :-) https://buycoffee.to/wywiadowcy.pl

Continue reading

#40 Katarzyna Bonda – Wiek niewinności – „Szatan z Twin Peaks”

Od dziecka żubry jadły jej z ręki, a puszcza nęciła zapachami. W jej pokoju pachniało jednak smarem samochodowym, a z okna widziała kotłownię. Była grzeczną dziewczynką, do czasu kiedy w koszulce z Kurtem Cobainem zaczęła zwalczać lokalnych disco-polowców. Prawdziwe piekło rozpętała jednak dopiero, gdy rzuciła ogryzkiem w batiuszkę. Mogła być siatkarką albo pianistką, lecz wybrała inną karierę. O swoim dzieciństwie opowiada nam Katarzyna Bonda.

Continue reading

#39 Zuzanna Ziomecka – Wiek niewinności – „Zeus z Detroit”

Rozmowa z Zuzanną Ziomecką / Po pierwszych sześciu latach życia na warszawskiej Woli, wylądowała z rodzicami-dziennikarzami w Kalifornii. Od razu na święta Bożego Narodzenia – pierwsze, które dobrze pamięta. Potem przeprowadziła się do Dearborn w stanie Michigan. Słuchała New Kids on the Block, chodziła w stroju Krakowianki, zajadała się „zielonymi wodami” i próbowała dominować w amerykańskim szkolnym towarzystwie. Na wakacje wracała do Polski, w której poznała smak alkoholu i papierosów. Wychowywana „przez zażenowanie” szukała swojej drogi, by w końcu na dobre osiąść w Warszawie. Dopiero tutaj stała się dorosła. Zuzanna Ziomecka – niedoszła wiolonczelistka z San Francisco – opowiada o swoim wieku niewinności.

Continue reading

#42 Ilja Zmiejew – Wiek niewinności – „Wolnościowiec z Kazania”

Rosjanin, Żyd czy Polak? Urodził się dwa tysiące kilometrów od Warszawy, w mieście nad szeroko rozlaną Wołgą – w Kazaniu. Po rozwodzie rodziców, polskiej Żydówki i Rosjanina, przeniósł się jeszcze dalej w głąb sowieckiego imperium – do Permu. Od zawsze czuł się inny, nosił polską harcerską czapkę i kurtkę wojskową. Jako dziecko marzył o życiu w kraju, z którego pochodziła mama. Opowiadając nam o dzieciństwie, wspomina dziadka zakochanego w Stalinie, komsomolskie zauroczenie matki, milczenie ojca, rozciętą wargę i niepowtarzalny zapach chińskich trampek. O swoim wieku niewinności oraz o nienawiści do Putina opowiada aktor i lektor Ilja Zmiejew, człowiek, który tylko zrządzeniem złośliwego losu nie został – jak jego rodzice – lekarzem.

Continue reading

#50 Piotr Borowski – Wiek niewinności – „Mr. Mostafa z Pragi Północ”

Wychowując się w libijskim Bengazi, dzieciństwo spędzał na plaży, skąpany w słońcu. Okrucieństwa dyktatury Kadafiego widywał tylko w telewizji. Choć jest synem Polki i Irakijczyka nie mówi po arabsku, ale za to płynnie posługuje się włoskim. Po przyjeździe do Polski wylądował na warszawskiej Pradze-Północ, gdzie trochę łobuzował i słuchał punk rocka. O swoim wieku niewinności i tęsknocie za gorącymi powiewami wiatru Ghibli opowiada aktor Piotr Kamal Borowski.

Continue reading

#28 Andrzej Seweryn – Wiek niewinności – „Proletariusz z Żoliborza”

Owoc wojennej miłości. Dorastał na warszawskim Żoliborzu, po sąsiedzku z braćmi Kaczyńskimi. Na podwórku zawsze grał hitlerowca. Dobry koszykarz, któremu śnił się wielki kozioł. Harcerz w czerwonej chuście, śpiewający hymn Światowej Federacji Młodzieży. Wychowanek Jacka i Feliksa Kuroniów, który wyrósł na opozycjonistę. Chłopiec z rozbitej i biednej rodziny, którą heroicznie utrzymywała mama, pracą własnych rąk. Mimo to Andrzej Seweryn szczerze przyznaje, że nigdy nie liczył się z jej ani ojca zdaniem.

„Wiek niewinności” to cykl rozmów o dzieciństwie, który powstaje we współpracy z Sekielski Brothers Studio. Dzieciństwo to czas, który większość z nas ukształtował na resztę życia. Każde dzieciństwo jest inne, każde ma dobre i złe strony. Każde też ma kluczowy wpływ na dorosłe życie. Z naszymi gośćmi wspominamy ich „wiek niewinności”. Pytamy o smaki i zapachy, smutki i radości, kompleksy, sukcesy, o pierwsze łobuzowanie, pierwsze randki i pierwsze miłości. Sprawdzamy, z czego wyrośli i z jakiej są gliny.

Continue reading