#37 Michał Urbaniak – Wiek niewinności – „Amerykanin z Łodzi”

Ojca – przedwojennego przedsiębiorcę – zapamiętał dwa razy, między innymi z szynkwasu „U Denysa”. Ojczym, po którym ma nazwisko, był porywczy. Matka z kolei miała niesłychaną żyłkę do interesów. Jako dziecko Michaś był królem życia – mama z ojczymem prowadzili nielegalną fabrykę, w której obszywali pół Polski i zarabiali jak nikt. Cymbergaj 20-dolarówkami, ananasy i banany, basen w ogrodzie, motocykl BMW – tak wyglądało dzieciństwo młodego skrzypka, a potem słynnego na całym świecie jazzmana – Michała Edmunda Michałowskiego, czyli Michała Urbaniaka – faceta, który wciąż nie przestał być dzieckiem.

Podoba Ci się ta rozmowa? Wesprzyj to, co robimy i zaproś nas na kawę :-) https://buycoffee.to/wywiadowcy.pl

Czytaj dalej

#69 Tomasz Smokowski – „ZERO bólu, maximum sportu”

Tomasz Smokowski opowiada o zatrutych strzałach Krzysztofa Stanowskiego, miejscu Kanału Sportowego w polskim internecie, nauce jazdy na rowerze, sporcie kompulsywnym, byciu kopią Eddie’go Veddera oraz szalonej młodości na paryskich dachach i francuskich „uzależnieniach”.

Czytaj dalej

#40 Katarzyna Bonda – Wiek niewinności – „Szatan z Twin Peaks”

Od dziecka żubry jadły jej z ręki, a puszcza nęciła zapachami. W jej pokoju pachniało jednak smarem samochodowym, a z okna widziała kotłownię. Była grzeczną dziewczynką, do czasu kiedy w koszulce z Kurtem Cobainem zaczęła zwalczać lokalnych disco-polowców. Prawdziwe piekło rozpętała jednak dopiero, gdy rzuciła ogryzkiem w batiuszkę. Mogła być siatkarką albo pianistką, lecz wybrała inną karierę. O swoim dzieciństwie opowiada nam Katarzyna Bonda.

Czytaj dalej

#71 Marcin Meller – „Symetryści silni razem”

Marcin Meller mówi o „Trzecim śniadaniu” w Kanale Zero i zamknięciu własnego programu na YouTube. Opowiada także o wojnie polskich plemion, o „silnychrazem” i łatce symetrysty. A poza tym namawia wszystkie osoby po 40-tce do zrobienia kolonoskopii. Ludzie, badajcie się! Warto.

Czytaj dalej

#39 Zuzanna Ziomecka – Wiek niewinności – „Zeus z Detroit”

Rozmowa z Zuzanną Ziomecką / Po pierwszych sześciu latach życia na warszawskiej Woli, wylądowała z rodzicami-dziennikarzami w Kalifornii. Od razu na święta Bożego Narodzenia – pierwsze, które dobrze pamięta. Potem przeprowadziła się do Dearborn w stanie Michigan. Słuchała New Kids on the Block, chodziła w stroju Krakowianki, zajadała się „zielonymi wodami” i próbowała dominować w amerykańskim szkolnym towarzystwie. Na wakacje wracała do Polski, w której poznała smak alkoholu i papierosów. Wychowywana „przez zażenowanie” szukała swojej drogi, by w końcu na dobre osiąść w Warszawie. Dopiero tutaj stała się dorosła. Zuzanna Ziomecka – niedoszła wiolonczelistka z San Francisco – opowiada o swoim wieku niewinności.

Czytaj dalej

#55 Jarek Szubrycht – „Tureckie gumki introwertyków”

Jak zostaje się gwiazdą metalowej kapeli, nie chcąc być muzykiem? Dlaczego polski metal jest bardziej diaboliczny niż czeski? Czym się różnili punkowcy od metalowców? Dlaczego nazwa „Terror” dzisiaj brzmi lepiej niż 20 lat temu? A także jak wygląda korespondencja polskiego nastolatka z amerykańskim mordercą skazanym na śmierć? Na te i wiele innych żelazistych pytań odpowiada Jarek Szubrycht, autor książki „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”.

Czytaj dalej

#56 Tomasz Listkiewicz – „Obudź się, czarny Alibabo”

Tomasz Listkiewicz, sędzia piłkarski, złoty medalista Mistrzostw Świata w Katarze opowiada o ostatnim turnieju. Mówi o zastosowaniu sztucznej inteligencji w futbolu i o technologiach, które już teraz zmieniają sposób sędziowania. Podoba Ci się ta rozmowa? Wesprzyj nas – www.patronite.pl/wywiadowcy

Czytaj dalej

#65 Karol Paciorek – „Wajda polskiego YouTube’a”

Karol Paciorek miał mówić o imponderabiliach, ale… wyszło jak zwykle. Sex, polityka, alkohol, narcyzm, niemieckie filmy na VHS i oczywiście rojenia o wielkości. A może wystarczyło nie zagadywać gościa i ta rozmowa miałaby jednak intelektualny charakter? Cóż, może następnym razem pójdzie nam lepiej. Ciąg dalszy ma bowiem nastąpić…

Czytaj dalej

#66 Michał Lubina – „Hedonizm i mizantropia chińskiego imperium”

Spotkaliśmy się z prof. Michałem Lubiną, aby podyskutować o chińskim obwarzanku, ale rozmowa jak zwykle zeszła na manowce. Było więc o pięknym życiu naukowca, III wojnie światowej z perspektywy tajwańskich kuglarzy, przereklamowanej rosyjskiej duszy i wpływie Czyngis-chana na amerykańską konstytucję. Jeśli zaś chodzi o światową geopolitykę, to rzecz jasna nie obyło się bez poruszenia znajdującego szeroki rozgłos tematu wiszącego na włosku doktoratu ;-) Na deser oceniliśmy szanse w starciu amerykańskiego Tysona, który wali w pysk oraz chińskiego Bruce’a Lee, który sypie piaskiem po oczach. Pytanie czy Konfucjusz byłby z nas dumny, pozostawiamy otwartym.

Czytaj dalej

#67 Maciej Korowaj – „Rosja-Ukraina: wola, adaptacja, pokój”

Ppłk Maciej Korowaj, były oficer wywiadu wojskowego podsumowuje wydarzenia 2023 roku i dzieli się swoimi prognozami na 2024. Przewiduje, że na Ukrainie może dojść do koreanizacji konfliktu, a Kijów przybliży swoją akcesję do Unii Europejskiej. Ukrainie nie uda się jednak zostać członkiem NATO. Rosja z kolei wykorzysta przerwę w walkach na odbudowanie sił i być może w następnej kolejności wykorzysta je przeciwko państwom bałtyckim.

Czytaj dalej

#33 Anna Kalczyńska – „Dom Dobry”

Wywiad z Anną Kalczyńską / Dlaczego nie została aktorką? Czy prawie 20 lat w TVN to dużo? Jak bardzo opłacalna jest praca w dziale prasowym Komisji Europejskiej? Czym się objawia „przebodźcowanie” przed media? Czy spotyka ją hejt, z którym sobie nie radzi? A także czy chciałaby umrzeć na wizji? Na nasze pytania odpowiada – Anna Kalczyńska.

Czytaj dalej