#92 Krzysztof Rak – „Czy Polska wykorzysta niemiecki kryzys?”

Czy będziemy się umieli przeciwstawić naturalnemu dążeniu Niemiec do odnowienia energetycznych biznesów z Putinem? Odpowiada Krzysztof Rak, filozof, ekspert do spraw stosunków polsko-niemieckich, główny analityk Instytutu Zachodniego. Nasz gość wskazuje także w jaki sposób Polacy mogą skorzystać na kryzysie w Niemczech, a także na politycznym zawirowaniu we Francji. Kreśli również politykę bezpieczeństwa dla całej Unii Europejskiej w kontekście zmieniającej się administracji w Waszyngtonie. Jego zdaniem Donald Trump nie będzie się liczył ze zdaniem Berlina, ponieważ Niemcy nie mają dzisiaj nic do zaoferowania w kwestiach bezpieczeństwa Europy. Bundeswehra jest słaba, a zaniedbania w armii naszego zachodniego sąsiada sięgają co najmniej 20 lat. Z kolei w energetyce Niemcy sami sobie wyrządzili ogromną szkodę, zamykając elektronie atomowe. Dlatego w obliczu  odcięcia od taniego rosyjskiego gazu, niemiecki przemysł stanął dziś na skraju przepaści. Problemy Berlina nie powinny nas jednak cieszyć, ponieważ z pewnością trafią rykoszetem także w polską gospodarkę. Czy więc w dobie widocznego kryzysu UE, Polska będzie się umiała przed nim obronić?

Continue reading

#93 Jakub Wiech – „Koniec epoki”

Jakub Wiech, ekspert do spraw transformacji energetycznej opowiada o klęsce polityki Putina i końcu epoki w relacjach Rosji z Unią Europejską. Jednocześnie zwraca uwagę, że Niemcy będą się starali wykorzystać każdą okazję, aby wrócić do handlu rosyjskim gazem. Nasz gość tłumaczy także dlaczego Donald Trump mimo zapowiedzi nie będzie zawracał transformacji energetycznej w Ameryce. Przeciwnie, będzie ją dalej ekspansywnie rozwijał, bo tego wymaga choćby rywalizacja z Chinami, które inwestują gigantyczne pieniądze w energetykę atomową i odnawialne źródła energii. Tymczasem w tym wyścigu Europa pozostaje daleko w tyle, a Polska jest zapóźniona o całe dekady. Rozmawiamy więc szczegółowo o budowie polskich elektrowni jądrowych i gazowych oraz koniecznych zmianach w polskim górnictwie węgla kamiennego. Dyskutując o odprawach dla sektora górniczego wykuwamy wspólnie kontrowersyjne hasło: „Tesla dla każdego górnika”. UWAGA: nie rozmawiamy o zmianie klimatu. No, prawie…

Continue reading

#96 Krzysztof Wojczal – „Trump nie dogada się z Putinem”

Krzysztof Wojczal, analityk polityki międzynarodowej twierdzi, że Donald Trump nie dogada się z Putinem. Ameryka i Rosja mają na tyle sprzeczne interesy, że niemożliwy jest taki sojusz. Mało tego Rosja nie ma już łatwego powrotu do biznesu z Zachodem. W wyniku wojny z Ukrainą rosyjski sektor prywatny całkowicie upada, tymczasem zachodnie firmy jeszcze przez długie lata nie będą zainteresowane inwestowaniem w Rosji. Rosyjska gospodarka się sypie i Putinowi pozostaje jedynie straszenie Zachodu siłą militarną. Jednak realne możliwości rosyjskiej armii zostały w ostatnich trzech latach brutalnie zweryfikowane. Putin gra więc bardzo słabymi kartami. Jeśli mimo tego pozwolimy mu odnieść strategiczne zwycięstwo, to nabierze mylnego przekonania o naszej słabości i stanie się jeszcze groźniejszy. Musimy Rosję powstrzymać teraz, bo w przeciwnym wypadku grozi nam III wojna światowa.

Continue reading

#88 Andrzej Kohut – „Trump vs Harris. Wojna domowa w Ameryce?”

Czy polaryzacja amerykańskiego społeczeństwa doprowadzi do otwartego konfliktu pomiędzy zwolennikami Demokratów i Republikanów? Andrzej Kohut, amerykanista, autor książek „Ameryka dom podzielony” i „Bitwa o Amerykę” analizuje wyścig do Białego Domu. Czego w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się po Donaldzie Trumpie, a czego po Kamali Harris. Jak nowa prezydentura wpłynie na globalny układ sił? I co to oznacza dla Polski?

Continue reading