#38 Witold Szabłowski – „Knajpa Pod Dyktatorem”

Wywiad z Witoldem Szabłowskim / Czy dziadek Putina gotował dla Rasputina, Lenina i Stalina? Kto przyrządził barszcz Gagarinowi, który ten wziął ze sobą na orbitę? Jak smakują indyk w pigwach, śledzie po kerczeńsku, kamczackie kraby i łapy niedźwiedzia? Kiedy należy śpiewać do ciasta drożdżowego? Do jakiego baru chodzi prezes Kaczyński? Co z budyniem prezydenta Dudy? Czyje książki są popularne w hongkońskim więzieniu i jakim cudem „Tańczące niedźwiedzie” zostały lekturą szkolną na Tajwanie? Na nasze pytania odpowiada Witold Szabłowski – autor książki „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem”.

Continue reading

#42 Ilja Zmiejew – Wiek niewinności – „Wolnościowiec z Kazania”

Rosjanin, Żyd czy Polak? Urodził się dwa tysiące kilometrów od Warszawy, w mieście nad szeroko rozlaną Wołgą – w Kazaniu. Po rozwodzie rodziców, polskiej Żydówki i Rosjanina, przeniósł się jeszcze dalej w głąb sowieckiego imperium – do Permu. Od zawsze czuł się inny, nosił polską harcerską czapkę i kurtkę wojskową. Jako dziecko marzył o życiu w kraju, z którego pochodziła mama. Opowiadając nam o dzieciństwie, wspomina dziadka zakochanego w Stalinie, komsomolskie zauroczenie matki, milczenie ojca, rozciętą wargę i niepowtarzalny zapach chińskich trampek. O swoim wieku niewinności oraz o nienawiści do Putina opowiada aktor i lektor Ilja Zmiejew, człowiek, który tylko zrządzeniem złośliwego losu nie został – jak jego rodzice – lekarzem.

Continue reading

#66 Michał Lubina – „Hedonizm i mizantropia chińskiego imperium”

Spotkaliśmy się z prof. Michałem Lubiną, aby podyskutować o chińskim obwarzanku, ale rozmowa jak zwykle zeszła na manowce. Było więc o pięknym życiu naukowca, III wojnie światowej z perspektywy tajwańskich kuglarzy, przereklamowanej rosyjskiej duszy i wpływie Czyngis-chana na amerykańską konstytucję. Jeśli zaś chodzi o światową geopolitykę, to rzecz jasna nie obyło się bez poruszenia znajdującego szeroki rozgłos tematu wiszącego na włosku doktoratu ;-) Na deser oceniliśmy szanse w starciu amerykańskiego Tysona, który wali w pysk oraz chińskiego Bruce’a Lee, który sypie piaskiem po oczach. Pytanie czy Konfucjusz byłby z nas dumny, pozostawiamy otwartym.

Continue reading

#67 Maciej Korowaj – „Rosja-Ukraina: wola, adaptacja, pokój”

Ppłk Maciej Korowaj, były oficer wywiadu wojskowego podsumowuje wydarzenia 2023 roku i dzieli się swoimi prognozami na 2024. Przewiduje, że na Ukrainie może dojść do koreanizacji konfliktu, a Kijów przybliży swoją akcesję do Unii Europejskiej. Ukrainie nie uda się jednak zostać członkiem NATO. Rosja z kolei wykorzysta przerwę w walkach na odbudowanie sił i być może w następnej kolejności wykorzysta je przeciwko państwom bałtyckim.

Continue reading

#94 Jacek Bartosiak – „Cezary Baryka geopolityki”

Jacek Bartosiak, założyciel think tanku „Strategy & Future” wskazuje na ogromne podziały w nowej amerykańskiej administracji, które będą miały kluczowe znaczenie nie tylko dla skuteczności polityki Donalda Trumpa, ale wręcz zaważą na przyszłości Stanów Zjednoczonych. Elon Musk widzi bowiem dla Ameryki zupełnie inny kierunek rozwoju niż wiceprezydent JD Vance. Z naszym gościem rozmawiamy także o Rosji, która coraz śmielej eskaluje wojnę hybrydową z Zachodem. Jacek Bartosiak przewiduje zwiększenie ataków Putina na europejską infrastrukturę krytyczną oraz dynamiczny rozwój konfliktów na Bałtyku, z możliwością abordaży na rosyjską floty cieni włącznie. Naszego gościa pytamy także o rolę Polski w szybko zmieniającym się układzie sił na świecie. Dyskutujemy o szansach rozwojowych dla naszego kraju i przysłowiowych polskich szklanych domach. W tej rozmowie nie brakuje również pytań osobistych. Dowiecie się więc, dlaczego Jacek Bartosiak przypomina nam Cezarego Barykę z „Przedwiośnia” i jaki jest jego osobisty stosunek do powieści Żeromskiego.

Continue reading

#95 Hieronim Grala – „Czy normalizacja stosunków z Rosją jest możliwa?”

Profesor Hieronim Grala, wybitny historyk, badacz dziejów Rusi, były polski dyplomata w Moskwie oraz Petersburgu rozwiewa mity o zbliżającym się upadku Rosji. Dzisiaj kiedy Moskwa wyraźnie ugina się pod ciężarem wojny na Ukrainie oraz katastrofalnego stanu gospodarki, scenariusz konfliktu wśród najwyższych elit rosyjskich staje się coraz bardziej prawdopodobny. Zdaniem naszego gościa Putin może stracić władzę, ale państwo rosyjskie z tego powodu się nie rozpadnie. Tym bardziej powinniśmy pamiętać, iż po doznanych klęskach Rosjanie zawsze odbudowywali dawną potęgę. Czy w związku z tym jako Polacy jesteśmy skazani na wieczny konflikt z naszym wschodnim sąsiadem? Profesor Hieronim Grala mimo wszystko widzi szanse na znormalizowanie stosunków polsko-rosyjskich w przyszłości.

Continue reading

#100 Anna Maria Dyner – „Białoruś w NATO. Czy to możliwe?”

Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, przekonuje, że wojna Polski z Rosją i Białorusią trwa o dłuższego czasu i skupia się głównie w cyberprzestrzeni. Nasze wojska cybernetyczne każdego dnia odpierają liczne ataki strony przeciwnej. Same jednak nie mają swobody prawnej, aby atakować naszych wrogów. Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o działania hybrydowe na wschodniej granicy oraz akcje sabotażowe na terenie naszego kraju. Działając zgodnie z prawem polskie wojsko oraz służby funkcjonując w czasie pokoju nie mogą w proporcjonalny sposób odpowiadać na hybrydowe działania wojenne Moskwy i Mińska. Ten problem dotyczy nie tylko nas, ale całej wschodniej flanki NATO, która jest nieustannie narażona na rosyjskie i białoruskie prowokacje.

Continue reading