Tag Archive For "Bartosiak"
#51 Yvette Żółtowska-Darska – „Nie ma wiernego piłkarza…”
Dlaczego tata Messiego ma dużą klasę, a siostra Ronaldo niesamowitą historię do opowiedzenia? Czy to prawda, że tylko Ibra potulnie wyczekuje żony? A także jakim kluczem dobiera się bohaterów do książek dla dzieci? I dlaczego Nergal nie łapie się do 40. wspaniałych? Odpowiedzi na te pytania daje autorka bestsellerów – Yvette Żółtowska-Darska. Aha… z tego podcastu dowiecie się również dlaczego jest tak mało komentatorek sportowych.
#68 Wojciech Szewko – „Bliski Wschód wrze, Ameryka słabnie, Polska się zbroi”
Dr Wojciech Szewko opowiada o konflikcie izraelsko-palestyńskim, zagrożonej przez jemeńskich Hutich żegludze na Morzu Czerwonym, atakach rakietowych na irańsko-pakistańskim pograniczu, potencjalnej wojnie z Hezbollahem i słabnącej roli USA na Bliskim Wschodzie. Z naszym gościem rozmawiamy także o Ukrainie i sytuacji strategicznej Polski w obliczu kruszącego się ładu światowego.
#54 Janusz Palikot – „12 najpiękniejszych miesięcy”
Czego powinniśmy sobie życzyć na 2023 rok? Jak w łatwy sposób wywołać lament prawicy niezłomnej? Dlaczego nasz gość 13ego grudnia nie spał do południa? Co dalej z Alembikiem? A także kiedy publikacja książki o Józefie Czechowiczu i jaki wiersz o ministrze Czarnku, napisałaby Wisława Szymborska? Na nasze pytania – w świątecznym, zimowym anturażu – odpowiada Janusz Palikot.
#69 Tomasz Smokowski – „ZERO bólu, maximum sportu”
Tomasz Smokowski opowiada o zatrutych strzałach Krzysztofa Stanowskiego, miejscu Kanału Sportowego w polskim internecie, nauce jazdy na rowerze, sporcie kompulsywnym, byciu kopią Eddie’go Veddera oraz szalonej młodości na paryskich dachach i francuskich „uzależnieniach”.
#55 Jarek Szubrycht – „Tureckie gumki introwertyków”
Jak zostaje się gwiazdą metalowej kapeli, nie chcąc być muzykiem? Dlaczego polski metal jest bardziej diaboliczny niż czeski? Czym się różnili punkowcy od metalowców? Dlaczego nazwa „Terror” dzisiaj brzmi lepiej niż 20 lat temu? A także jak wygląda korespondencja polskiego nastolatka z amerykańskim mordercą skazanym na śmierć? Na te i wiele innych żelazistych pytań odpowiada Jarek Szubrycht, autor książki „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”.
#71 Marcin Meller – „Symetryści silni razem”
Marcin Meller mówi o „Trzecim śniadaniu” w Kanale Zero i zamknięciu własnego programu na YouTube. Opowiada także o wojnie polskich plemion, o „silnychrazem” i łatce symetrysty. A poza tym namawia wszystkie osoby po 40-tce do zrobienia kolonoskopii. Ludzie, badajcie się! Warto.
#56 Tomasz Listkiewicz – „Obudź się, czarny Alibabo”
Tomasz Listkiewicz, sędzia piłkarski, złoty medalista Mistrzostw Świata w Katarze opowiada o ostatnim turnieju. Mówi o zastosowaniu sztucznej inteligencji w futbolu i o technologiach, które już teraz zmieniają sposób sędziowania. Podoba Ci się ta rozmowa? Wesprzyj nas – www.patronite.pl/wywiadowcy
#19 Janusz Palikot – „Marakuja i nie ma …”
Ile pary poszło w BUH? Dlaczego Tenczynek jest demokratyczny, a Okovita nie jest wódką? A także dlaczego bohater tego podcastu aktualnie nie jest bogaty i z jakiego powodu w Polsce nie sprawdzają się helikoptery? Słuchajcie, a dowiecie się również czy jest to najbardziej heroiczny wywiad w życiu Janusza Palikota. Zapraszamy na specjalny, świąteczny odcinek Wywiadowcy Podcast. Wesołych!
#57 Krzysztof Stanowski – „Trybun ludowy z Hejt Parku”
Dlaczego nie jest już pistoletem i po co zbudował własne media? Na nasze pytania odpowiada Krzysztof Stanowski – współtwórca Kanału Sportowego, redaktor naczelny Weszło i prowadzący Hejt Park, czyli najpopularniejszy program publicystyczny w Polsce.
#28 Andrzej Seweryn – Wiek niewinności – „Proletariusz z Żoliborza”
Owoc wojennej miłości. Dorastał na warszawskim Żoliborzu, po sąsiedzku z braćmi Kaczyńskimi. Na podwórku zawsze grał hitlerowca. Dobry koszykarz, któremu śnił się wielki kozioł. Harcerz w czerwonej chuście, śpiewający hymn Światowej Federacji Młodzieży. Wychowanek Jacka i Feliksa Kuroniów, który wyrósł na opozycjonistę. Chłopiec z rozbitej i biednej rodziny, którą heroicznie utrzymywała mama, pracą własnych rąk. Mimo to Andrzej Seweryn szczerze przyznaje, że nigdy nie liczył się z jej ani ojca zdaniem.
„Wiek niewinności” to cykl rozmów o dzieciństwie, który powstaje we współpracy z Sekielski Brothers Studio. Dzieciństwo to czas, który większość z nas ukształtował na resztę życia. Każde dzieciństwo jest inne, każde ma dobre i złe strony. Każde też ma kluczowy wpływ na dorosłe życie. Z naszymi gośćmi wspominamy ich „wiek niewinności”. Pytamy o smaki i zapachy, smutki i radości, kompleksy, sukcesy, o pierwsze łobuzowanie, pierwsze randki i pierwsze miłości. Sprawdzamy, z czego wyrośli i z jakiej są gliny.
#58 Tomasz Czukiewski – „Jak robak w chrzanie”
Tomasz #Czukiewski @ciekawehistorietv opowiada o swoich początkach w TVN Warszawa, rzetelności mediów, zarabianiu na wojnie w internecie, sytuacji polskiej edukacji i… podrywie na kanał YT.
#013 „Perły i Petardy” – Robert Lewandowski
Wywiad „Playboya” z Robertem Lewandowskim / Pojechaliśmy do Dortmundu na spotkanie z Lewym tuż przed Mistrzostwami Europy 2012 roku. My jedliśmy szparagi, a Robert wsuwał suplementy. Poza tym obstawiał, że turniej wygra Holandia (nie wyszła z grupy), a zawiodą Hiszpanie (wygrali). Na szczęście nasz kapitan o wiele lepiej radzi sobie z grą w piłkę niż z typowaniem meczów. I na tym się skupmy. Polska gola!
#59 Winicjusz Wini Bartków – „Cepy dla umarlaków”
https://youtu.be/_RLDJ59dmI4 Winicjusz #Wini Bartków @WINIWIZJA opowiada o muzycznych talentach, profesji fotografa, języku francuskim, życiu na desce i… ESSIE ;)
#29 Marek Sekielski – „SKOKi, uczucia, nałogi”
https://youtu.be/amZGjVhAwG8 Co to jest dupościsk? I jak go kontrolować? Po co palić ognisko na środku biurka i dlaczego nie warto wrzucać petardy do mieszkania koleżanki? Czy da się uprawiać dobre, niezależne dziennikarstwo tylko dzięki wsparciu odbiorców? A także kiedy zobaczymy film o SKOKach i film o Janie Pawle II? Na nasze pytanie odpowiada – Marek …
#60 Cezary Łazarewicz – „Fakty i mity”
Cezary Łazarewicz opowiada o zdradzie, przyjaźni, Pyjasie, Przemyku i… bramce Laty.
#014 „Perły i Petardy” – Wojciech Karolak
Gwiazda, która lubiła świecić w cieniu. Geniusz, który był zbyt skromny. Romantyk, który miłość stawiał nad karierą. Wirtuoz ginącego instrumentu. Mężczyzna nazywający siebie… Zającem. Spotkania z Wojciechem Karolakiem nie zapomnimy nigdy. My jedliśmy tajskie, on odpalał jednego e-papierosa od drugiego i opowiadał. Ponad trzy godziny opowiadał. O żonie – Marii Czubaszek, o wojennych wspomnieniach, krakowskich tułaczkach, alkoholowych szaleństwach, podbijaniu Ameryki, fizycznej walce z organami Hammonda, a także o przyjaźniach z Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem i Ryszardem Horowitzem. Co chwila wybuchaliśmy niekontrolowanym śmiechem. Wojciech Karolak był jedyny w swoim rodzaju. Był niezastąpiony. Bardzo nam smutno, że już się nie spotkamy. Na szczęście została wspaniała muzyka.
#61 „Lepsi ludzie” – Tomasz Czajka – „Jestem po stronie robotów”
Wybitny programista Tomasz Czajka opowiada o przyszłości ludzkości, misji na Marsa, sztucznej inteligencji, autonomicznych robotach, pracy w SpaceX i… gadzim móżdżku.
#33 Anna Kalczyńska – „Dom Dobry”
Wywiad z Anną Kalczyńską / Dlaczego nie została aktorką? Czy prawie 20 lat w TVN to dużo? Jak bardzo opłacalna jest praca w dziale prasowym Komisji Europejskiej? Czym się objawia „przebodźcowanie” przed media? Czy spotyka ją hejt, z którym sobie nie radzi? A także czy chciałaby umrzeć na wizji? Na nasze pytania odpowiada – Anna Kalczyńska.
#62 Człowiek Warga – Maciej Dąbrowski – „Snoop Zdupi Dogg”
Człowiek Warga opowiada o @zdvpy , tenisie, MMA, „Złym” i 10 latach na YouTubie
#52 Bartek Marszałek – „Kawitacja Włóczykija”
Jak szybko rozpędza się do setki i jak bardzo boli przeciążenie 9G w zakręcie? A także dlaczego latanie nad wodą jest lepsze od pływania? I jak wygrywać z tymi, którzy mają nieograniczone możliwości finansowe? Na te i inne pytania odpowiada Bartek Marszałek – jedyny polski motorowodniak startujący w F1 H2O, czyli Formule 1 na wodzie. Z naszego podcastu dowiecie się też, ile kosztuje porządny kask na zawody…
#63 Jarosław Kociszewski – „Izrael-Palestyna. Nieskończony rachunek krzywd”
https://youtu.be/9yfCI8FtLkc Ekspert do spraw Bliskiego Wschodu, Jarosław Kociszewski, opowiada o konflikcie izraelsko-palestyńskim i przyszłości Strefy Gazy.
#42 Ilja Zmiejew – Wiek niewinności – „Wolnościowiec z Kazania”
Rosjanin, Żyd czy Polak? Urodził się dwa tysiące kilometrów od Warszawy, w mieście nad szeroko rozlaną Wołgą – w Kazaniu. Po rozwodzie rodziców, polskiej Żydówki i Rosjanina, przeniósł się jeszcze dalej w głąb sowieckiego imperium – do Permu. Od zawsze czuł się inny, nosił polską harcerską czapkę i kurtkę wojskową. Jako dziecko marzył o życiu w kraju, z którego pochodziła mama. Opowiadając nam o dzieciństwie, wspomina dziadka zakochanego w Stalinie, komsomolskie zauroczenie matki, milczenie ojca, rozciętą wargę i niepowtarzalny zapach chińskich trampek. O swoim wieku niewinności oraz o nienawiści do Putina opowiada aktor i lektor Ilja Zmiejew, człowiek, który tylko zrządzeniem złośliwego losu nie został – jak jego rodzice – lekarzem.
#64 Bartosz Gajda – „Kasztanowy bąk stand-upera”
Bartosz Gajda opowiada o kabareciarzach vel kasztanach, snobujących się stand-uperach, tajemniczym Toolu, kolarstwie i supportowaniu na wpół roznegliżowanych tancerek na statkach wycieczkowych.
#48 Przemysław Dziubłowski – „Permanentne rozdarcie”
W którą stronę płynie Wisła? Czy nasza rzeka wysycha? Kiedy doczekamy się regularnego połączenia rzecznego na trasie Warszawa – Kazimierz Dolny? A także dlaczego Mata kocha schodki i czy biznes da się łączyć z misją. Na nasze pytania odpowiada Przemysław Dziubłowski – piewca atrakcji wodnych, wiślany przedsiębiorca i aktywista miejski.
#65 Karol Paciorek – „Wajda polskiego YouTube’a”
Karol Paciorek miał mówić o imponderabiliach, ale… wyszło jak zwykle. Sex, polityka, alkohol, narcyzm, niemieckie filmy na VHS i oczywiście rojenia o wielkości. A może wystarczyło nie zagadywać gościa i ta rozmowa miałaby jednak intelektualny charakter? Cóż, może następnym razem pójdzie nam lepiej. Ciąg dalszy ma bowiem nastąpić…
#49 Józef Wancer – Wiek niewinności – „Bankowiec z Bielawy”
Urodził się w Komi, lecz sowieckiego gułagu nie pamięta. Pierwsze wspomnienia ma z Ukrainy, ale wychował się na Dolnym Śląsku i w Warszawie. Prawda o tragicznych losach rodziny docierała do niego powoli. Podobnie jak prawda o radzieckich towarzyszach i wujaszku Stalinie. W czerwonym harcerstwie Jacek Kuroń wpoił mu kult pracy i poszanowanie wolności osobistej. W pogoni za nią – jeszcze jako nastolatek – wyjechał do Ameryki. Do Polski wrócił dopiero, kiedy i ona odzyskała wolność. O swoim wieku niewinności i życiu przyszłością opowiada Józef Wancer – nestor polskiej bankowości, honorowy przewodniczący rady nadzorczej BNP Paribas i członek rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
#66 Michał Lubina – „Hedonizm i mizantropia chińskiego imperium”
Spotkaliśmy się z prof. Michałem Lubiną, aby podyskutować o chińskim obwarzanku, ale rozmowa jak zwykle zeszła na manowce. Było więc o pięknym życiu naukowca, III wojnie światowej z perspektywy tajwańskich kuglarzy, przereklamowanej rosyjskiej duszy i wpływie Czyngis-chana na amerykańską konstytucję. Jeśli zaś chodzi o światową geopolitykę, to rzecz jasna nie obyło się bez poruszenia znajdującego szeroki rozgłos tematu wiszącego na włosku doktoratu ;-) Na deser oceniliśmy szanse w starciu amerykańskiego Tysona, który wali w pysk oraz chińskiego Bruce’a Lee, który sypie piaskiem po oczach. Pytanie czy Konfucjusz byłby z nas dumny, pozostawiamy otwartym.
Rozmowy na dachu
Nasze rozmowy płyną wbrew mainstreamowym trendom. Zapraszamy gości nie według klucza popularności, ale klucza ciekawości. Odkrywamy nowe tematy i penetrujemy mało znane terytoria.
#67 Maciej Korowaj – „Rosja-Ukraina: wola, adaptacja, pokój”
Ppłk Maciej Korowaj, były oficer wywiadu wojskowego podsumowuje wydarzenia 2023 roku i dzieli się swoimi prognozami na 2024. Przewiduje, że na Ukrainie może dojść do koreanizacji konfliktu, a Kijów przybliży swoją akcesję do Unii Europejskiej. Ukrainie nie uda się jednak zostać członkiem NATO. Rosja z kolei wykorzysta przerwę w walkach na odbudowanie sił i być może w następnej kolejności wykorzysta je przeciwko państwom bałtyckim.
#50 Piotr Borowski – Wiek niewinności – „Mr. Mostafa z Pragi Północ”
Wychowując się w libijskim Bengazi, dzieciństwo spędzał na plaży, skąpany w słońcu. Okrucieństwa dyktatury Kadafiego widywał tylko w telewizji. Choć jest synem Polki i Irakijczyka nie mówi po arabsku, ale za to płynnie posługuje się włoskim. Po przyjeździe do Polski wylądował na warszawskiej Pradze-Północ, gdzie trochę łobuzował i słuchał punk rocka. O swoim wieku niewinności i tęsknocie za gorącymi powiewami wiatru Ghibli opowiada aktor Piotr Kamal Borowski.
#016 „Perły i Petardy” – Jacek Gmoch
Z Jackiem Gmochem rozmawialiśmy w słynnej restauracji przy Zappio. Razem spacerowaliśmy po Ogrodach Narodowych i razem piliśmy kawę w najlepszej kawiarni najdroższej dzielnicy Aten. Poza tym jedliśmy w ulubionej tawernie premiera Papandreu. I na każdym kroku, absolutnie wszędzie, wciąż pojawiali się kolejni wielbiciele naszego bohatera. Popularność Jacka Gmocha w Grecji jest zdumiewająca.