#10 Tomasz Kot – „Czeski film”

Co dalej z Bondem? Co z Teslą? Co z filmem Kike Maíllo? I co z Kaliszem?! Tomek Kot rozgryza dla nas Hollywood, opowiada co słychać w naprawdę wielkim świecie i płynnie przechodzi do wspomnień z rodzinnej Legnicy. Pojawia się także zapowiedź debiutu reżyserskiego Agnieszki Kot oraz opowieść o podróży Uberem w Los Angeles. Warto!

Czytaj dalej

#07 „Perły i Petardy” – Wojciech Pszoniak

Było zimno, nawet bardzo zimno. Spotkaliśmy się w mieszkaniu naczelnego „Playboya” Marcina Mellera, rozgrzewając się gruzińskimi potrawami i amerykańskimi trunkami. To był nasz pierwszy raz z Panem Wojciechem. Potem spotykaliśmy się tu i ówdzie, ale jednak pierwszy raz to pierwszy raz. Przepytywaliśmy Go z Marcinem przez cztery godziny, w trakcie których nasz bohater od czasu do czasu wyskakiwał zza stołu, by pokazać jak grał, gdzie był i w jaki sposób biegał. Recytował też poezję i śpiewał po francusku. Ale przede wszystkim pięknie opowiadał. O swojej sąsiadce Carli Bruni, o nieudanym samobójstwie, wypluwaniu płuc i służbie w wojsku w wieku 13 lat. Pokazywał nam, jak się gra na oboju, parodiował Andrzeja Wajdę i „wyrywał” świńskie polędwiczki jednym pociągnięciem. Nikt nam nie zabierze tych pierwszych czterech godzin z wielkim Mistrzem. Moglibyśmy tak cały czas, ale już się niestety nie uda.

Czytaj dalej

#15 Arkadiusz Jakubik – „Rządzą nami jaszczury”

Czy „Strach XXI wieku” jest proroctwem? Jak bardzo płaska jest ziemia? Kto zbudował Pałac Kultury? I co z tym wspólnego mają jaszczury? A także gdzie leży przyszłość branży muzycznej i dlaczego sto lat temu lewica miała więcej werwy? Na tym nie koniec atrakcji, spytamy bowiem czy Kum Kaplica był z tych… Siemiątkowskich. Naszym gościem jest aktor, reżyser, frontman grupy Dr Misio – Arkadiusz Jakubik, ojciec bardzo zdolnych dzieci.

Czytaj dalej

#08 „Perły i Petardy” – Marek Kondrat

Warszawa. Poddasze sklepu z winami naszego bohatera. Wyjątkowo jednak piliśmy herbatę i kawę. Ponad trzy godziny rozmowy minęło jak 20 minut, bo nie jest tajemnicą, że Marek Kondrat ma dar  opowiadania. Gadaliśmy o sporcie, również takim jak cymbergaj czy pikuty. Nie mogło zabraknąć tematu służby wojskowej oraz pięknych dziewczyn i brzydkich, niezdolnych polityków. Od naszego spotkania minęło ponad 13 lat, ale uderza aktualność wszystkich słów wtedy wypowiedzianych. Jest więc obawa przed braćmi Kaczyńskimi, rozpychający się łokciami Roman Giertych i tworząca się właśnie Partia Kobiet (!). Pojawia się również wątek kościelnych klakierów. A nad wszystkim unosi się duch porządnego winiarstwa, bo już wtedy Marek Kondrat wolał rozmawiać o dobrym Cabernecie niż o nikomu nie znanym fińskim filmie, w którym kiedyś zagrał.

Czytaj dalej

#28 Andrzej Seweryn – Wiek niewinności – „Proletariusz z Żoliborza”

Owoc wojennej miłości. Dorastał na warszawskim Żoliborzu, po sąsiedzku z braćmi Kaczyńskimi. Na podwórku zawsze grał hitlerowca. Dobry koszykarz, któremu śnił się wielki kozioł. Harcerz w czerwonej chuście, śpiewający hymn Światowej Federacji Młodzieży. Wychowanek Jacka i Feliksa Kuroniów, który wyrósł na opozycjonistę. Chłopiec z rozbitej i biednej rodziny, którą heroicznie utrzymywała mama, pracą własnych rąk. Mimo to Andrzej Seweryn szczerze przyznaje, że nigdy nie liczył się z jej ani ojca zdaniem.

„Wiek niewinności” to cykl rozmów o dzieciństwie, który powstaje we współpracy z Sekielski Brothers Studio. Dzieciństwo to czas, który większość z nas ukształtował na resztę życia. Każde dzieciństwo jest inne, każde ma dobre i złe strony. Każde też ma kluczowy wpływ na dorosłe życie. Z naszymi gośćmi wspominamy ich „wiek niewinności”. Pytamy o smaki i zapachy, smutki i radości, kompleksy, sukcesy, o pierwsze łobuzowanie, pierwsze randki i pierwsze miłości. Sprawdzamy, z czego wyrośli i z jakiej są gliny.

Czytaj dalej

#42 Ilja Zmiejew – Wiek niewinności – „Wolnościowiec z Kazania”

Rosjanin, Żyd czy Polak? Urodził się dwa tysiące kilometrów od Warszawy, w mieście nad szeroko rozlaną Wołgą – w Kazaniu. Po rozwodzie rodziców, polskiej Żydówki i Rosjanina, przeniósł się jeszcze dalej w głąb sowieckiego imperium – do Permu. Od zawsze czuł się inny, nosił polską harcerską czapkę i kurtkę wojskową. Jako dziecko marzył o życiu w kraju, z którego pochodziła mama. Opowiadając nam o dzieciństwie, wspomina dziadka zakochanego w Stalinie, komsomolskie zauroczenie matki, milczenie ojca, rozciętą wargę i niepowtarzalny zapach chińskich trampek. O swoim wieku niewinności oraz o nienawiści do Putina opowiada aktor i lektor Ilja Zmiejew, człowiek, który tylko zrządzeniem złośliwego losu nie został – jak jego rodzice – lekarzem.

Czytaj dalej

#50 Piotr Borowski – Wiek niewinności – „Mr. Mostafa z Pragi Północ”

Wychowując się w libijskim Bengazi, dzieciństwo spędzał na plaży, skąpany w słońcu. Okrucieństwa dyktatury Kadafiego widywał tylko w telewizji. Choć jest synem Polki i Irakijczyka nie mówi po arabsku, ale za to płynnie posługuje się włoskim. Po przyjeździe do Polski wylądował na warszawskiej Pradze-Północ, gdzie trochę łobuzował i słuchał punk rocka. O swoim wieku niewinności i tęsknocie za gorącymi powiewami wiatru Ghibli opowiada aktor Piotr Kamal Borowski.

Czytaj dalej